5 sposobów na aktywne wakacje

5 sposobów na aktywne wakacje

Wakacje to dla wielu z nas czas błogiego relaksu i odpoczynku od ciężkiej pracy. Najczęściej snujemy zatem plany polegające na nic nie robieniu. A to właśnie podczas urlopu mamy przecież najwięcej czasu, żeby zadbać o swoje zdrowie, zatem możemy go wykorzystać na poruszanie się. Aktywne wakacje mogą być tak samo relaksujące jak leżenie na plaży. Ponadto, dostarczamy sobie wiele nowych wrażeń i doświadczeń. Przygotowaliśmy zatem kilka propozycji dla tych, którzy chcą wybrać się na aktywny urlop.

Rowerem na aktywne wakacje

Pierwsza propozycja to oczywiście zorganizowanie wycieczki rowerowej. Jazda na rowerze chyba nigdy się nie znudzi, dlatego to doskonały pomysł na aktywny urlop. Pozwala nie tylko na rozruszanie mięśni, ale też na podziwianie pięknych krajobrazów. Planując letnie rowerowe wyprawy, warto odpowiednio wcześnie opracować trasę. Pamiętajmy, że nie musimy porywać się na trudny teren z dużą ilością stromych podjazdów. Nawet niezbyt forsowana jazda na rowerze wpływa korzystnie na nasze zdrowie, pobudza pracę mięśni oraz pozwala się odprężyć.

Trekking

Trekking to spacerowanie, ale w nieco mocniejszym wydaniu. Uprawia się go najczęściej w nieco trudniejszych warunkach, niż standardowe. Zazwyczaj odbywa się w warunkach górskich i niekiedy wymaga odpowiedniego wyposażenia i przygotowania. Dzięki pieszej turystyce można poznawać ciekawe miejsca i szlaki. Wakacyjny trekking możemy troszkę złagodzić i eksplorować spokojne szlaki górskie wraz z przyjaciółmi i rodziną. Tak zorganizowany aktywny urlop pozwoli na poznanie ciekawych zakątków przyrodniczych oraz wzmocnienie kondycji.

Aktywne plażowanie

Plażowanie to również forma aktywnych wakacji. Wybierając się nad morze, możemy popracować nad piękną opalenizną w ruchu. Zamiast wylegiwać się na plaży, warto wybrać się na lekki trucht wzdłuż brzegu morza. Pamiętajmy jednak, że piasek to wymagające podłoże do biegania. Dlatego przed wyjazdem warto przygotować stopy i nogi do biegu po niestabilnym podłożu. Trucht po brzegu sprzyja rozwojowi metabolizmy oraz ładuje pozytywną energią. Podczas biegu z pewnością będzie sprzyjać chłodząca morska bryza.

Aktywne wakacje z dreszczykiem emocji

Dla miłośników mocnych wrażeń, warto polecić sporty nieco bardziej ekstremalne. Doskonałym wyborem może być rafting, czyli spływy rwącą rzeką na pontonie lub canoning, czyli chodzenie po kanionie wzdłuż rzeki. Niektórzy wybierają również skoki do wody, ślizgi po skałach, a także nieco więcej wspinaczki czy pływania. Podczas aktywnego urlopu urozmaiconego takimi przeżyciami można się solidnie zmęczyć, a przy tym ma się dużo zabawy i oczywiście niezapomniane wspomnienia.

Kajakarstwo

To idealna propozycja dla tych, którzy pragną spędzić aktywne wakacje w zgodzie z naturą. Cisza i spokój wpływa pozytywnie na wysiłek fizyczny, a podczas wiosłowania kajakiem pracują wszystkie mięśnie górnych partii ciała. Dlatego kajakarstwo jest świetnym sposobem na zbudowanie sylwetki w kształcie litery V. Pamiętaj, że przed pierwszym wypłynięciem warto zrobić lekki trening siłowy, aby uniknąć bólu mięśni.

Aktywne wakacje – podsumowanie

Urlopy nie muszą być zatem jedynie wylegiwaniem się na plaży czy nad basenem. Istnieje wiele ciekawych sposobów na to, aby aktywne wakacje stały się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny czy grupy przyjaciół. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna to forma dbania o samego siebie, zatem nie rezygnujmy z niej!