Analgosedacja, czyli nowoczesna metoda znieczulenia

W medycynie estetycznej, oraz chirurgii plastycznej istnieją zabiegi, które nie należą do przyjemnych nawet gdy są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W takich wypadkach wykorzystuje się analgosedację – nowoczesną metodę znieczulenia stosowaną dla uśmierzenia bólu i lęków związanych z zabiegiem jednocześnie.

Nowoczesny sposób znieczulenia – analgosedacja

Analgosedacja to coraz szerzej akceptowana w świecie metoda znieczulenia. Polega ona na stosowaniu leków nasennych, uspakajających, łącznie z nowoczesnymi lekami przeciwbólowymi, oraz z lekami miejscowo znieczulającymi. Metoda ta ma za zadanie całkowite zniesienie bólu, oraz nieprzyjemnych doznań związanych z zabiegiem operacyjnym. Metoda ta nie łączy się z koniecznością narkozy i intubacji pacjenta, gdyż funkcja układu oddechowego i krążeniowego jest zachowana. Pacjent oddycha samodzielnie mieszaniną oddechową wzbogaconą tlenem. O stanie pacjenta podczas operacji informują czujniki (poziom tlenu, dwutlenku węgla, ciśnienie krwi, EKG itp.). Jednocześnie po zabiegu pacjent nie odczuwa bardzo nieprzyjemnych doznań, związanych z narkozą. Ból gardła, chrypka, bóle mięśniowe, wymioty, pooperacyjny ból głowy i osłabienie nie mają tu miejsca.

Leki stosowane w czasie analgosedacji zapewniają całkowitą niepamięć okresu około zabiegowego. Wielką zaletą leków stosowanych w tej metodzie znieczulenia jest krótki czas działania leków. Ważna jest też możliwość ich natychmiastowego odwrócenia, oraz niska toksyczność tego znieczulenia w porównaniu z narkozą. Pacjent budzi się niemal bezpośrednio po zabiegu i wcześnie może podjąć aktywność fizyczną. Ograniczenia są tylko te związane z samą operacją.

Kiedy stosuje się analgosendację?

  • Analgosendację stosujemy, gdy zabieg należy do długich i trudnych
  • Gdy pacjent ma problemy zdrowotne wymagające monitorowania i nadzoru anestezjologa takie jak: omdlenia, uczulenia, wysokie ciśnienie tętnicze, problemy sercowo – naczyniowe.
  • Aby oszczędzić pacjentowi dyskomfortu świadomego uczestnictwa w operacji

Jak wygląda przygotowanie do znieczulenia metodą analgosendacji?

Przed zabiegiem, lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad odnośniechorób w trakcie i przebytych, zażywanych leków itp , oraz jeśli to konieczne zleca badania dodatkowe takie jak: parametry krzepnięcia krwi, morfologię, poziom elektrolitów i glikemii.  Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów, a 4 godziny przed należy przestać pić – nawet wodę.

Czy są jakieś zalecenia po takim znieczuleniu?

Po zabiegu z wykorzystaniem analgosendacji pacjent może wrócić do domu, jeśli nie ma przeciwwskazań związanych z samym zabiegiem. Powinien jednak pozostawać pod opieką i obserwacją osoby dorosłej. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów, oraz picie alkoholu.