Artykuł w Onet.pl – Powiększanie piersi implantami poliuretanowymi

Artykuł w Onet.pl – Powiększanie piersi implantami poliuretanowymi

Wielu kobietom marzy się większy i bardziej jędrny biust. Powiększanie piersi za pomocą implantów (tzw. augmentacja), to jedna z najczęściej wykonywanych operacji estetycznych. Zabiegi tego typu są bardzo bezpieczne, pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji Pacjentki od strony fizycznej (badania przedoperacyjne krwi i usg piersi, dopasowanie odpowiedniego implantu, wyleczone wszelkie infekcje) oraz psychicznej (spełnienie oczekiwań Pacjentki).

1_previewSzczególnym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się w Polsce i na świecie implanty z powłoką poliuretanową. W chwili obecnej protezy piersiowe o powierzchni z pianki mikropoliuretanowej stanowią nowoczesne i niezwykle bezpieczne rozwiązanie u Pań, chcących powiększyć sobie piersi. Tego typu rozwiązanie daje największe szansę na rezultaty jędrnej ale miękkiej, naturalnej piersi, implant jest mniej wyczuwalny od otaczających tkanek i daje najbardziej naturalne odczucia kształtu.

2_previewImplanty pokryte pianką mają jednak inną pozytywną cechę, dzięki której prawie wyeliminowane zostało powikłanie związane z implantami piersiowymi. Powłoka piankowa typu Microthane chroni przed wytwarzaniem zaciskającej się wokół implantu torebki łącznotkankowej, tzw. capsular contracture. Przykurcz torebki włóknistej może mieć różne stopnie nasilenia, może wystąpić jednostronnie lub dwustronnie, często nawet kilka lat po zabiegu powiększania piersi. Powikłanie to wiąże się niejednokrotnie z koniecznością usunięcia protez piersiowych. Wg badań amerykańskiego FDA, w przypadku klasycznych protez silikonowych wystąpienie capsular contracture sięga nawet 20% w przeciągu 7 lat po operacji. Objawami przykurczu torebki włóknistej, oprócz subiektywnego odczucia dyskomfortu czy bólu piersi, które mogą wystąpić to stwardnienie wokół protezy, a często nawet jej zniekształcenie i przesunięcie. Ryzyko wystąpienia tego typu powikłania jest znacząco mniejsze przy zastosowaniu implantów poliuretanowych. Trójwymiarowa struktura gąbki powoduje, że włókna kolagenowe tworzą się na całej grubości pianki a nie się w jednej płaszczyźnie i nie mogą się skrócić koncentrycznie, powodując efekt obkurczenia. Przez to również przypadki przesunięcia implantu czy ryzyko jego obrócenia jest o wiele rzadsze, co ma szczególne znaczenie w przypadku implantów asymetrycznych (anatomicznych).

Implanty najnowszej generacji muszą spełniać odpowiednie normy (np. testy zmęczeniowe, wytrzymałość na rozerwanie, odporność na uderzenie). Przykładowo, zgodnie z normą maksymalne rozciągnięcie powłoki protezy musi wynosić minimum 450% początkowej długości. Testowane jest również „zmęczenie materiału”- badane są siły, które wywierane są w klatce piersiowej na implanty. Według normy- wymagana jest wytrzymałość implantów u kobiety uprawiającej jogging, która w okresie 10lat przebiegnie 10km tygodniowo, co odpowiada 2 milionom cykli w teście zmęczeniowym. Z kolei w teście uderzeniowym powinien wytrzymać siłę odpowiadającą uderzeniu samochodem w mur przy prędkości 45km/h bez hamowania. Test kompresji przechodzą implanty, które wytrzymują nacisk 500kg, czyli większe niż wytrzymuje ludzkie ciało.

ii3_preview ii2_preview ii1_preview

Powiększenie piersi przy użyciu implantów poluretanowych umiejscowionych pod gruczołem piersiowym.

Protezy piersiowe stosowane w Europie powinny posiadać również certyfikat jakości CE, który jest wiarygodnym dowodem zgodności procedur produkcji z przepisami i świadczy, że implant spełnia wymogi bezpieczeństwa i skuteczności. CE jest gwarantem wysokiej jakości produktów i obecnie na równi z amerykańskim FDA zachowuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

tab-DiagonGel_engl_largeŻel silikonowy, którym jest wypełniona proteza poliuretanowa jest certyfikowany jako nadający się do długotrwałej implantacji i dopuszczony do użytkowania medycznego przez FDA. Produkują na całym świecie jedynie dwie firmy: Applied Silicone Corporation oraz NuSil Silicone Technology, obie zarejestrowane w USA. W Europie procedura certyfikacji ma być zgodna z Dyrektywą 93/42/EWG. Jednostką notyfikowaną w Europie (nadzorującą producenta implantów  poliuretanowych i odpowiedzialną za certyfikację) jest Medical Devise Certification GmbH (numer CE 0483). Jest o tyle ważne, że żel stosowany w implantach piersiowych musi być najwyższej jakości, o ściśle określonych parametrach. Struktura wysokooczyszczonego żelu musi być pozbawiona silikonu niskocząsteczkowego, aby jego cząsteczki nie mogły przedostawać się przez warstwę barierową (powłokę implantu) do organizmu. Silikon techniczny z uwagi na wysoką zawartość małych cząsteczek może migrować przez powłokę implantu (dyfuzja) do organizmu, jak również przyczynia się do większego ryzyka rozerwania torebki i stanów zapalnych związanych. Afera związana z wszczepianiem tanich implantów PIP (Poly Implant Prothese), która zakończyła się rozwiązaniem francuskiej firmy, wyrokiem sądowym dla jej założyciela oraz przyznaniem operowanym pacjentkom sporych odszkodowań, była związana z używaniem przez firmę właśnie silikonu przemysłowego.

Ponieważ zabiegi powiększania piersi należą do operacji, w których efekt kosmetyczny jest priorytetowy i od niego zależy głównie stopień zadowolenia Pacjentki, ale jednocześnie obarczone są dużym ryzykiem „zaakceptowania” przez organizm wszczepionych protez oraz wiążą się ze sporymi kosztami, niezwykle ważnym jest wybór odpowiedniego, nowoczesnego i spełniającego normy implantu. Mimo, iż próby stosowania implantów z powłoką poliuretanową były podejmowane już w latach 70’ ubiegłego wieku, stanowią one w Polsce niewątpliwą nowość.

Sam fakt kosztów rzędu 12.000-14.000 zł za zabieg z wykorzystaniem standardowym implantów jakie pacjentki muszą ponieść jest duży, dlatego też warto zastanowić się czy przy tej kwocie nie pomyśleć o zakupie implantów poliuretanowych które kosztują ok 3.000 zł więcej natomiast dają nieporównywalnie efekty, dożywotnią gwarancję i w bardzo dużym stopniu zmniejszają  zagrożenie wystąpienia capsular contracture.

Oprócz wyboru marki implantu również bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniego lekarza który dopasuje, przymierzy i wprowadzi implant w odpowiednie miejsce. Szczerze powiedziawszy na tym nie należy oszczędzać i być może rozważyć zakup zabiegu na raty. Tylko lekarze z bardzo dużym doświadczeniem są w stanie prawidłowo wykonać zabieg i doradzić na konsultacji wstępnej. W końcu chcemy aby nasze ciało wyglądało jeszcze piękniej po zabiegu.

Przeczytaj ten artykuł na ONET.PL   Zobacz również nasze filmy na URODAZDROWIE.ZUMI.PL