Błędy medyczne – wyzwanie dla prawa i medycyny

Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia we Wrocławiu, Evento S.A. i Adwokat Justyna Flankowska byli organizatorami Kongresu Medycznego pod tytułem 'Błędy medyczne – wyzwanie dla prawa i medycyny’.

bledy_medyczne_certyf_mediumBłędy medyczne i zaniedbania nie maleją, tymczasem rośnie świadomość prawna Polaków, a sądy coraz częściej wydają wyroki zasądzające odszkodowanie i zadośćuczynienie adekwatne do uszczerbku na zdrowiu pacjenta. To właśnie we Wrocławiu sąd przyznał poszkodowanej rekordowe 1 mln zł odszkodowania oraz 13 tys. zł renty miesięcznie. Odpowiedzialność lekarzy jest więc realna, brakuje jednak rzetelnej wiedzy, która pozwala zrozumieć, za co możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności, co nam grozi i jak możemy się uchronić?

Odpowiedzi na powyższe pytania usłyszeli uczestnicy I Kongresu Medycznego w tym zespół Kliniki Wiatroszak. Wśród prelegentów znajdowali się rzecznicy odpowiedzialności zawodowej i praw pacjenta, sędziowie, profesorowie prawa oraz adwokaci, którzy prowadzili procesy o błędy medyczne.

Temat był analizowany z prawnej perspektywy – to w Polsce innowacyjne podejście. Po raz pierwszy została przekazana aktualna, rzetelna i merytoryczna wiedza prawna oraz medyczna, której nie można znaleźć w żadnej publikacji. Zmienia się otoczenie prawne i wymagania pacjentów. Na salę sądową zazwyczaj prowadzi nieświadomość, a standardy pracy najszybciej można podnieść poprzez edukację. Dotyczy to zarówno absolwentów, którzy znajdują się dopiero u progu swojej kariery, jaki i specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Warto także wspierać organizacje, które na co dzień stykają się ze skutkami błędów medycznych. Dlatego w imieniu każdego uczestnika Kongresu została przekazana cegiełka na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw we Wrocławiu.

program_kongresu