Chirurgia pediatryczna – konieczność, czy fanaberia?

Chirurgia pediatryczna – konieczność, czy fanaberia?

Chirurgia pediatryczna zazwyczaj jest postrzegana jako narzędzie do poprawiania urody. Tymczasem zabiegi chirurgii plastycznej są stosowane zarówno u dorosłych jak i dzieci również jako część rehabilitacji i dochodzenia do dobrostanu pacjenta.

Chirurgia pediatryczna wskazania

Istnieje wiele wskazań zarówno życiowych, jak i zdrowotnych do wykonania operacji plastycznej u dziecka. Wiele z nich ma charakter korekcyjny i są w wykonywane w celu naprawy narządów  uszkodzonych w wyniku choroby, lub wypadku.

Chirurgia pediatryczna jest bardzo silnie powiązana z chirurgią estetyczną. Dzięki zabiegom chirurgii estetycznej blizny pooperacyjne są znacznie mniej widoczne.  Połączenie znakomicie przeprowadzonego zabiegu u dziecka i pozostawienie u niego idealnej, niewidocznej blizny to cel, który przyświeca chirurgom plastycznym współpracującym z chirurgami innych specjalizacji.

Kiedy wykonać zabieg chirurgii plastycznej i dziecka

Najwięcej zabiegów chirurgii plastycznej wykonuje się u dzieci tuż przed pójściem do szkoły. Jest to moment, gdy wygląd zewnętrzny staje się bardzo istotny i może zaważyć na integracji malucha ze środowiskiem rówieśniczym. Dzieci bowiem dość okrutnie potrafią traktować rówieśników odchodzących od standardów.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o skorzystaniu z zabiegu korygującego np. odstające uszy, zapytajmy malucha, czy na pewno tego chce. Może wśród jego kolegów i koleżanek nie stanowi to problemu, a ono nie jest w żaden sposób szykanowane. Uszy można korygować po szóstym roku życia, gdy kończy się wzrost małżowiny usznej.

Jakich korekt możemy dokonać

Zabiegu korygującego wymaga także tzw. zajęcza warga i inne deformacje powstające w wyniku rozszczepu górnej wargi i podniebienia. Tego typu zabiegi zaleca się wykonywać w 6-7 miesiacu życia dziecka.

Kolejny powód zabiegu chirurgicznego u dzieci to wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder.  Zaleca się wykonanie zabiegu korekcyjnego w pierwszych latach życia chłopca. Zaniedbanie w tym względzie może doprowadzić do raka jąder, oraz bezpłodności.

Popularnym zabiegiem jest również operacyjne leczenie stulejki. Wykonanie tego zabiegu zaleca się po drugim roku życia, a brak którego może spowodować liczne powikłania.

Operacje plastyczne u dzieci to nie fanaberia rodziców, lecz często realna konieczność. Ich wykonanie może podnieść samooocenę dziecka wspomagając jego zrównoważony i stabilny rozwój emocjonalny, oraz społeczny. Zwlekanie z niektórymi zabiegami może prowadzić też do powikłań natury medycznej.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy twoje dziecko potrzebuje operacji plastycznej, skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Porozmawiaj o swoich obawach i ewentualnej konieczności przeprowadzenia zabiegu.