Chirurgiczne leczenie blizn

W poprzednim artykule opisaliśmy niechirurgiczne metody leczenia blizn, jako metody sprawdzone i powszechnie stosowane. Niekiedy jednak problemy i uwarunkowania genetyczne uniemożliwiają nam rozwiązanie problemu blizn bez skalpela.W takim przypadku należy przeprowadzić leczenie chirurgiczne.

Jakie rodzaje blizn można korygować chirurgicznie?

Szczególnie blizny okolic brzucha po leczeniu chirurgicznym nie należą do najładniejszych. Lekarz wykonując nacięcie na brzuchu jako priorytet ma jak najlepsze dotarcie do narządów wewnętrznych. Jeśli do tego dojdą powikłania pooperacyjne, lub genetycznie uwarunkowane trudności w gojeniu, możemy spodziewać się ran dużych i brzydkich. Takie właśnie blizny niwelowane są w sposób chirurgiczny z dużym powodzeniem.

Leczenie chirurgiczne blizn jako sprzymierzeniec w leczeniu nowotworów

Leczenie chirurgiczne ze względu na duże ryzyko nawrotów, jest zawsze kojarzone z terapią uzupełniającą, taką jak wstrzykiwanie steroidów, presoterapia, krioterapia, radioterapia czy stosowanie opatrunków silikonowych. Obecnie najbardziej popularne jest łączenie terapii chirurgicznej z ostrzykiwaniem zmian kortykosteroidami. Pozwala to zmniejszyć ryzyko nawrotów. Leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu zmiany, jest najczęściej stosowaną metodą w terapii blizn przerostowych i keloidów. Nie jest możliwe całkowite pozbycie się defektu, można jednak osiągnąć zmniejszenie się blizny i przekształcenie tak, by stała się mniej widoczna np. ukryta w fałdzie zmarszczkowej.

Jak postępuje się w przypadku małych i dużych blizn

W przypadkach niewielkich blizn o liniowym przebiegu wystarcza proste wycięcie. Zastosowanie takiego zabiegu gwarantuje, że nowopowstała blizna będzie znacznie węższa i bledsza. Ważne jest, aby brzegi rany były zamknięte pod jak najmniejszym napięciem, które sprzyja bliznowaceniu. Zmniejszenia i zmiany kierunku napięcia w bliźnie można dokonać poprzez wykorzystanie plastyki W lub Z. Te techniki cięcia przenoszą dodatkowe tkanki w obszar blizny, zmniejszając przez to napięcie oraz rozkładając je w różnych kierunkach.

Rozległe blizny, oraz przykurcze bliznowate, wymagają czasami zastosowania przeszczepu skóry, lub użycia ekspandera tkankowego. Ekspander tkankowy rozciąga skórę, w wyniku czego wytwarza się nadmiar skóry, który można wykorzystać do pokrycia ubytku powstałego po wycięciu blizny.

Należy pamiętać, że czas kształtowania się blizny do ostatecznego jej wyglądu to około 9-12 miesięcy. Na tyle, więc trzeba odroczyć decyzję o przeprowadzeniu korygującego zabiegu chirurgicznego.