Czas na zmysłowe, gładkie, a zarazem naturalne usta

Czas na zmysłowe, gładkie, a zarazem naturalne usta

Usta posiadają bardzo delikatny i cienki naskórek, nie pokrywają ich włoski, ani warstwa lipidowa jak resztę skóry. Dlatego powinno się o nie dbać tak samo jak o wrażliwą okolicę oczu. Trzeba je odpowiednio nawilżać i pielęgnować, inaczej szybko staną się przesuszone i  zaczną pękać. Przedstawiamy kilka łatwych , domowych sposobów na to aby nasze usta wyglądały świeżo i ponętnie.

Masaż –

możemy go wykonać zwykłą szczoteczką do zębów. Zabieg ten poprawi ukrwienie ust i usunie z nich martwy naskórek. Staną się wówczas miękkie i nabiorą wyraźniejszych barw. Pamiętajmy, żeby szczoteczka nie była zbyt twarda, ponieważ naskórek na ustach i wokół nich jest bardzo delikatny i łatwo go podrażnić. Szczoteczkę prowadzimy kolistymi ruchami od jednego kącika ust do drugiego. Masujemy delikatnie i nie dłużej jak minutę! Na wargi świetnie działa także zimny masaż. Poprawia on ukrwienie, wzmacnia oraz ujędrnia naskórek. Kostkę lodu owiniętą cienką bawełną należy przeciągnąć kilkakrotnie po wargach. Zabieg powinno się powtarzać raz w tygodniu.

Peeling –

możemy go z powodzeniem wykonywać raz na dwa tygodnie (jeśli pamiętamy o codziennym masażu ust szczoteczką). Odpowiednie do tego zabiegu są hydropeelingi do złuszczania twarzy. (Odradzamy te gruboziarniste, gdyż mogą poranić delikatną skórkę warg.) Do masażu najlepszy będzie peeling enzymatyczny. Niewielką ilość peelingu należy nałożyć na usta, po czym masować robiąc małe kółka. Po ok. 3 minutach wystarczy spłukać kosmetyk i posmarować regenerującym sztyftem. Taki peeling oprócz pobudzenia mikrokrążenia, zetrze martwe komórki naskórka.  Można tez wykonać peeling używając do tego cukru. Jest to tzw. peeling cukrowy. Wystarczy nałożyć trochę cukru na wargi i podobnie jak przy peelingu enzymatycznym zataczać małe kółka, a następnie po około minucie masowania spłukać.

Maseczka –

Balsamem na nasze usta jest – miód. Nawilża i odżywia spierzchnięte wargi, a także delikatnie je wygładza. Nakładamy go grubą warstwą a po 5-10 minutach można go zetrzeć lub też zjeść.  . Mniej smakowitą maseczkę uzyskamy z wazeliny wymieszanej z kilkoma kroplami witaminy A (do kupienia w aptece). Smarujemy nią usta przed snem. Rano nasze usta będą miękkie i jedwabiste.

Krem natłuszczający wargi –

należy wklepywać go  w usta zawsze po porannej i wieczornej toalecie, po usunięciu  resztek pomadki czy tez podkładu. Krem jest niezbędny do ich pielęgnacji tak samo jak do pielęgnacji cery. Dzięki niemu usta staną się miękkie i gładkie. Najlepsze są kremy tłuste i półtłuste. Kiedy wokół ust zaczną pojawiać się pierwsze drobne zmarszczki, należy sięgnąć po kremy przeciwzmarszczkowe do ust. W takich kremach znajdują się często: retinol czy witamina C, które regenerują skórę. Pomogą one spłycić zmarszczki i je wygładzić.

Ochrona –

Usta mają mało gruczołów łojowych,  naskórek warg nie posiada melaniny oraz warstwy rogowej (naturalnej ochrony) dlatego pod wpływem warunków atmosferycznych (słońce, wiatr, mróz) może ulec uszkodzeniu. Dlatego do ich codziennej ochrony powinno używać się pomadek ochronnych (szczególnie zimą), balsamów i ochronnych bądź kolorowych błyszczyków. Te z filtrami UV dodatkowo zabezpieczą delikatną skórę przed promieniami słońca i intensywnym pierzchnięciem.

Fakt, iż skora naszych ust jest znacznie cieńsza niż w innych obszarach  naszej twarzy oznacza, że jeżeli usta nie zostaną wystarczająco nawilżone i nie zadbamy o nie we właściwy sposób, skutki upływu czasu będą tu widoczne wcześniej, niż w innych okolicach twarzy.

Gdy twoje usta wymagają czegoś więcej

Naturalne sposoby pielęgnacji ust pomogą nam je odżywić i  zregenerować. Natomiast same nie jesteśmy w stanie zrobić nic, jeżeli chodzi o poprawę ich kształtu, czy nadanie im pożądanej objętości. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Dzięki nieinwazyjnym zabiegom medycyny estetycznej, każda z nas może zbliżyć swoje usta do ideału. Wypełniacze (naturalne lub syntetyczne, czasowe lub trwałe) poprawią objętość zbyt wąskich warg, skorygują ich asymetrię, ukształtują łuk Kupidyna (’rynienkę’ nad górną wargą). Przywrócą też ustom malejącą  wraz z wiekiem jędrność.

Takie zabiegi wyraźnie rozpogodzą i odmłodzą twarz. Obecnie najczęściej są stosowane wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.

Modelowanie ust

to dość trudny zabieg kosmetyczny, ponieważ każda twarz jest inna i wymaga podkreślania odmiennych elementów. Oczywiście wiele zależy od sprawnej ręki i poczucia estetyki osoby wykonującej taki zabieg, a także od oczekiwań jakie ma osoba poddająca się zabiegowi.

Twoje usta polubią kwas hialuronowy

odkryto już ok. 70 lat temu. To naturalny składnik skóry, który odpowiada między innymi za jej nawilżenie , ale ma też wpływ na budowę włókien kolagenu i elastyny. W pewnym stopniu można więc dzięki zabiegowi na bazie kwasu hialuronowego poprawić jakość skóry, poziom jej elastyczności, trwałości i nawilżenia a także sprężystość tkanek.

Obecnie używane preparaty (tzw. 5. generacja HA) są pozyskiwane metodami laboratoryjnymi jako wysokooczyszczone i nie zawierają  niepotrzebnych domieszek. Wypełniacze te, są szczególnie polecane przez specjalistów, z uwagi na największe bezpieczeństwo stosowania w każdym wieku, ograniczone do minimum ryzyko wystąpienia powikłań i estetyczną swobodę wyboru. 

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w usta daje natychmiastowe efekty. Po dwóch tygodniach ingerencja w okolicę ust jest praktycznie niewyczuwalna. Olbrzymią zaletą takich preparatów jest odwracalność efektów: jeśli pacjentka uzna, że np. jej usta są zbyt duże i nie czuje się w związku z tym komfortowo, można  zniwelować efekt za pomocą specjalnego enzymu – hialuronidazy.

Efekty użycia preparatów na bazie kwasu hialuronowego utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Co nie oznacza, że po tym okresie czasu całkowicie znika rezultat. Usta zawsze wyglądają lepiej niż wcześniej, ponieważ przez czas utrzymywania się wypełniacza ich nawilżenie było zdecydowanie lepsze (zasada działania kwasu hialuronowego polega właśnie na bardzo silnym wiązaniu cząsteczek wody), dzięki temu procesy starzenia zostają nieco spowolnione. Choć wypełniacze nie są w stanie cofnąć czasu, to z całą pewnością z niezłym skutkiem mogą próbować go zatrzymać.

Przebieg zabiegu

Zabieg można wykonać w przerwie lunchowej. Typowy zabieg po znieczuleniu zaczyna się od ukształtowania warg i wprowadzenia za pomocą strzykawki odpowiedniego preparatu. Samo wkłuwanie igły nie jest zbyt  bolesne choć wygląda dość nieprzyjemnie. Jest wiele miejsc na wargach , w które może być wkłuwana igła, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz od efektu jaki chce osiągnąć pacjentka. Po wprowadzeniu preparatu lekarz przystępuje do jego równomiernego umiejscowienia poprzez zastosowanie masażu warg.

Zabieg trwa zazwyczaj ok. pół godziny. Zaraz po nim może pojawić się niewielki obrzęk, którego wielkość w dużej mierze zależy od organizmu kobiety. Po kilku godzinach zazwyczaj wszelkie niedogodności znikają.Warto przed samym zabiegiem udać się na konsultacje do lekarza, by omówić swoje oczekiwania odnośnie kształtu swoich ust. Jest to niezwykle ważne, gdyż nie zawsze można osiągnąć zamierzony kształt. Bardzo dużo zależy od naturalnego wyglądu ust, który determinuje skuteczność całego zabiegu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania są względne. Każdorazowo to lekarz decyduje o tym czy w danym przypadku zabieg można wykonać czy też lepiej z niego zrezygnować.

  • Ciąża
  • Laktacja
  • Infekcje skórne w okolicach ust
  • Opryszczka (czynna)
  • Choroby układu immunologicznego
  • Alergia na kwas hialuronowy

Należy pamiętać, że nie jest wskazane użycie kwasu hialuronowego w sytuacji, gdy wcześniej skorzystano z wypełniacza trwałego (Aquamid, Bio-Alcamid)

Do zabiegu nie trzeba się też jakoś specjalnie przygotowywać i nie są wymagane żadne badania, chociaż lekarz może zdecydować o konieczności ich wykonania jeśli uzna to za stosowne.

Reasumując: zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym odbuduje gęstość tkanek wokół ust i powiększy usta. Poprawi ich kontur i profil twarzy. Wygładzi też nieco bruzdy i zmarszczki, pozostawi twoją skórę lepiej nawilżoną. Jest to zabieg nieinwazyjny, szybki i bezpieczny.