Czy operacje plastyczne mogą podlegać refundacji z NFZ?

Czy operacje plastyczne mogą podlegać refundacji z NFZ?

Chirurgia plastyczna i operacje plastyczne to jedne z szybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dzieje się tak ponieważ kojarzy nam się głównie z zabiegami mającymi na celu poprawić nasz wygląd. Czasami powodem zgłoszenia się pacjenta na taką operacje plastyczną może być problem zdrowotny ale także i uraz. Operacje plastyczne z zakresu chirurgii nie muszą drenować naszego budżetu. Dlatego warto zorientować się, czy planowany przez nas zabieg nie może być sfinansowany przez NFZ. Okazuje się, że taka możliwość istnieje i staje się bardzo popularna.

Kliniki oferujące zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, dlatego też i Estmedica starają się wyjść naprzeciw potrzebom klientów. Dlatego poszerzają zakres usług i zdobywają wiedzę na temat nowych możliwości, także i tym temacie. Rozwój medycyny sprawia, że dziś każdy, kto nie czuje się dobrze z tym, jak wygląda, może pozbyć się mankamentów urody. Do chirurga zgłaszamy się z różnymi sprawami. Operacje plastyczne aby powiększyć, czy zmniejszyć piersi, skorygować kształt nosa, odstające uszy, lub usunąć nieestetycznie wyglądające blizny i znamiona to już dzisiaj standard. Czy chociaż część tych zabiegów można refundować w ramach NFZ?

Zabiegi ze względów chorobowych

Okazuje się, że można starać się o dofinansowanie zabiegu w ramach funduszu zdrowia. Ale możliwe jest to w kilku przypadkach. Pierwszy dotyczy zabiegów, które związane są z chorobą pacjenta i wskazaniami medycznymi, lub z usunięciem wrodzonej wady.

Operowane są wtedy operacje plastyczne:

  • Niedorozwój piersi;
  • Ginekomastia;
  • Zmniejszenie piersi związane ze zmianami w kręgosłupie;
  • Przerost gruczołów piersiowych;
  • Opadająca powieka;
  • Porażenie nerwu twarzowego;
  • Rozszczep wargi lub podniebienia;

Są to sytuacje, które znacznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i związane są ze stanem naszego zdrowia. Redukcja zbyt dużych piersi pomaga uniknąć skrzywień kręgosłupa ale i poprawić komfort życia. Rozszczepienie podniebienia uniemożliwia bezpieczne przyjmowanie pokarmów i wyraźną mowę. W ramach NFZ możliwe są również zabiegi związane z wynikiem leczenia choroby lub powikłań po innych zabiegach np. usuwanie nieestetycznych blizn powstałych na skutek poparzenia. Ale też i źle poprowadzonej akcji porodowej. Zdarza się usuwanie następstw chorób nowotworowych, usuwanie trudno gojących się ran, znamion, nienowotworowe guzy skóry czy zmiany wymuszające konieczność rekonstrukcji piersi.

Operacje plastyczne ze względu na urazy

Chirurgia plastyczna jest coraz bardziej popularna. Ponieważ zabiegi stały się od dawna ogólnodostępne i bardzo lubiane. Wykwalifikowana kadra oraz przystępne ceny gwarantują poprawę wyglądu i samopoczucia, a co za tym idzie podniesienie komfortu życia. Taki zabieg kojarzy nam się z poprawą urody czy dążeniem do idealnego wyglądu, ale w niektórych sytuacjach operacja plastyczna poprawia nie tylko wygląd, ale tak, ja pisaliśmy i komfort naszego życia. Dlatego duża część zabiegów refundowanych przez NFZ dotyczy korekcji zniekształceń i urazów twarzy lub ciała powstałych w wyniku wypadku np. zniekształcenia nosa. Krzywa przegroda nosowa wiąże się z trudnościami w oddychaniu i niebezpieczeństwem skutków ubocznych podczas snu.

Pacjenci powinni pamiętać, że o refundację należy starać się przed operacją i należy dokładnie udokumentować swój wniosek badaniami i opiniami lekarzy specjalistów. Operacje plastyczne przeprowadzona przez lekarza i wykonany zabieg może przywrócić nam jakość życia sprzed wypadku. Dlatego warto zaufać fachowcom i zapytać o tego typu usługę w salonie i poprawić zarówno wygląd, jak i samopoczucie.