Czy wszystkie znamiona można usuwać?

Czy wszystkie znamiona można usuwać?

Dorosły człowiek ma na swoim ciele ok. 20 znamion barwnikowych, które potocznie określane są mianem pieprzyków. Większość z nich jest niegroźna, ale są i takie nieprawidłowości rozwojowe skóry, które kwalifikują się do wycięcia. Z pewnością każdą zmianę warto obserwować, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka wygląda niegroźnie i nie daje żadnych objawów. Czy jednak zawsze możemy bezpiecznie usunąć znamiona, których chcielibyśmy się pozbyć?

Usuwanie znamiona barwnikowego — czy zawsze jest możliwe?

Zacząć należy od tego, że wyróżniamy pewne znamiona na skórze, które powinniśmy usunąć ze względów zdrowotnych. Trzeba to podkreślić, gdyż nadal spotykamy się z opinią, że “pieprzyków na skórze lepiej nie ruszać, bo może się rozwinąć coś gorszego”. Otóż jest to bardzo niepokojące stwierdzenie i zdecydowanie bardzo szkodliwe. Pacjenci powinni zwracać uwagę na zmiany skórne, a w razie wątpliwości zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje konieczność wykonania zabiegu (np. w przypadku znamion dysplastycznych), nie powinniśmy z tym zwlekać. Wprawdzie nie wszystkie znamiona są niebezpieczne, lecz nawet te wyglądające niegroźnie mogą przerodzić się w zmianę nowotworową, gdy są np. wystawiane na działanie słońca.

Zdarza się jednak, że pacjenci chcą usunąć zmiany skórne, które stanowią wyłącznie problem natury estetycznej, a nie zdrowotnej. Czy jest to możliwe? Jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, można pozbyć się praktycznie każdej zmiany skórnej, która występuje na naszym ciele. Nawet niewielkie i całkiem łagodne pieprzyki mogą zostać wyeliminowane, jeśli tylko w naszym mniemaniu stanowią defekt urody. Oczywiście zawsze ostateczną decyzję o zabiegu należy podjąć po konsultacji z lekarzem, który uwzględni m.in. wspomniane wcześniej przeciwwskazania, takie jak m.in.:

  • aktywne infekcje w obrębie leczonej zmiany skórnej (bakteryjne bądź wirusowe, np. opryszczka),
  • tendencje do powstawania blizn przerosłych lub keloidów,
  • stany przedrakowe i choroby nowotworowe skóry,
  • stosowanie leków światłouczulających,
  • bielactwo oraz łuszczyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • nieunormowana cukrzyca,
  • świeżo opalona skóra.

Jeśli jednak nie występują żadne przeciwwskazania, można poddać się takiemu zabiegowi. Usuwanie znamion skórnych wykonuje się różnymi technikami. Najczęściej stosuje się laseroterapię, krioterapię lub zabieg chirurgiczny.