Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Co to jest kwas hialuronowy? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? To najczęściej zadawane pytania dotyczące tego popularnego i coraz częściej stosowanego wypełniacza. W medycynie estetycznej robi furorę, pozwalając przywrócić atrakcyjny wygląd, dodać pewności siebie oraz uporać się z oznakami starzenia.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody, dzięki czemu skóra zachowuje swoją elastyczność i jędrność. Każdego dnia około 30% ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Jednak wraz z wiekiem kwasu zaczyna ubywać bezpowrotnie, co oznacza konieczność dostarczenia go z zewnątrz.

Historia i wynalazca

Kwas hialuronowy nie jest substancją syntetyczną, lecz naturalnie występuje w organizmie. Warto jednak mieć świadomość, że o jego właściwościach dowiedziano się mniej więcej 40 lat temu. W poprzednich dekadach nie zrobił jednak tak dużej „furory” – dopiero współcześnie wykorzystywany jest na szeroką skalę, przede wszystkim do poprawy urody.

Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy nie jest swoistym dziełem człowieka, lecz dziełem natury. Jeszcze 25 lat temu pozyskiwano go głównie naturalnie – najczęściej z pępowiny oraz koguciego grzebienia. Jednak rozwój technologiczny sprawił, że mniej więcej od 1996 roku wykorzystywany jest syntetyczny kwas hialuronowy produkowany w procesach biotechnologicznych. Tak otrzymywany jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.

Właściwości i zastosowanie kwasu w kosmetyce estetycznej

Kwas hialuronowy to „wyjątkowa” substancja określana mianem eliksiru młodości. Z uwagi na swoje właściwości wiązania cząsteczek wody, pozwala przeprowadzić modelowanie twarzy, modelowanie ust, a nawet powiększanie piersi. Wypełnienie zmarszczek sprawia, że skóra odzyskuje młodzieńczy wygląd. A to wszystko w sposób niemal bezinwazyjny.

Chociaż kwas hialuronowy dostępny jest w kremie i tabletkach, zwykle taka kuracja nie daje zadowalających efektów. Najlepsze rezultaty przynoszą zastrzyki. Iniekcje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego stosowane są w takich zabiegach jak: powiększanie piersi, powiększanie ust, likwidowanie zmarszczek, poprawa nawilżenia skóry.

Wykorzystanie w medycynie

Chociaż kwas hialuronowy kojarzony jest przede wszystkim z zabiegami urodowymi, znajduje szeroki zastosowanie w medycynie. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykorzystania go w stomatologii. W tym przypadku najczęściej służy do rekonstrukcji estetycznej tkanek miękkich wewnątrz jamy ustnej. Można wykorzystać go również do poprawy kształtu twarzy po przeprowadzonych czynnościach protetycznych.

Dobroczynne działanie kwasu hialuronowego wykorzystuje także ortopedia. Preparaty na bazie tej substancji stosowane są w leczeniu chorób i bólu stawów. np. śródstawowych uszkodzeń oraz zmian zwyrodnieniowych. Podany do stawu kwas przyczynia się do uzupełnienia mazi stawowej, zapewniając poprawę ruchu oraz eliminując dyskomfort spowodowany bólem.

Jakie części ciała?

Kwas hialuronowy można podawać w różne części ciała – tak, by uzyskać pożądane rezultaty. W zależności od potrzeb i oczekiwań, iniekcji można dokonać w czoło, bruzdy nosowo-wargowe – pozwalając na likwidowanie zmarszczek. Decydując się na modelowanie twarzy, kwas można wstrzyknąć w usta oraz policzki. Substancję można wstrzyknąć również w kolano – w leczeniu ortopedycznym.

Jeżeli kwas hialuronowy podawany jest w tabletkach lub w kremie, wówczas można aplikować go na wszystkie części ciała wymagające poprawy elastyczności i jędrności. Trzeba jednak mieć świadomość, że taka kuracja ma słabsze działanie niż wstrzyknięty kwas hialuronowy. Chcąc osiągnąć lepsze efekty, warto skorzystać z zabiegu medycyny estetycznej.

Przeciwwskazania użycia kwasu hialuronowego

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest bezpieczny – pod warunkiem, że jest wykonywany osobie zdrowej i przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje wiele przeciwwskazań do jego wstrzyknięcia. Dlatego ważne jest, by zapoznać się z taką listą – dzięki temu można uniknąć wielu działań niepożądanych oraz skutków ubocznych.

Do przeciwwskazań zaliczyć można m.in. nadwrażliwość na kwas hialuronowy (powoduje to możliwość wystąpienia reakcji alergicznej), okres ciąży i karmienia piersią (istnieje ryzyko negatywnego wpływu na rozwijający się płód), spożywanie alkoholu w dniu zabiegu (alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko siniaków), choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowców.

Opinie

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej bazujące na właściwościach kwasu hialuronowego cieszą się pozytywnymi opiniami. Pacjenci podkreślają nie tylko wysokie bezpieczeństwo, ale przede wszystkim możliwość uzyskania szybkich i naturalnych efektów. Zaletą jest także odwracalność zabiegu – kwas ulega bowiem naturalnej biodegradacji.

Więcej informacji o zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego