Dieta oczyszczająca latem – zadbaj o siebie!

Dieta oczyszczająca latem – zadbaj o siebie!

Dieta oczyszczająca nazywana również detoksem to skuteczny sposób na pozbycie się toksyn z naszego organizmu. W trakcie jej trwania eliminujemy cukier, tłuszcz oraz wszelką chemię, którą przyjmujemy z przetworzonych produktów spożywczych. Przechodząc na detoks nie tylko będziemy wyglądać szczuplej i atrakcyjniej, ale też nasze samopoczucie ulegnie znacznej poprawie. Dietę oczyszczającą najlepiej przeprowadzić latem lub wiosną. Dlatego podpowiadamy dzisiaj, jakich zasad należy przestrzegać, aby przejść przez dietę oczyszczającą latem.

Dieta oczyszczająca latem

Warto pamiętać, że oczyszczania nie należy rozpoczynać w okresie zwiększonego wysiłku, czy to fizycznego, czy intelektualnego, gdyż wydalanie toksyn wiąże się z osłabieniem organizmu. Niewskazane jest również prowadzenie detoksu w trakcie specjalistycznego leczenia lub w trakcie infekcji, przeziębienia, czy też grypy. Natomiast lato to bardzo dobry czas na rozpoczęcie detoksu. Gdy jest gorąco naturalnie więcej pijemy i mniej chce nam się jeść, zatem utrzymanie każdej diety oczyszczającej latem powinno być łatwiejsze i przyjemniejsze.

Zasady diety oczyszczającej latem

Na tydzień przed oczyszczaniem należy ograniczy spożywanie: mięsa, pszenicy, nabiału, alkoholu, kawy, soli, cukru. Dobre przygotowanie do diety oczyszczającej pozwoli na łatwiejsze wejście w formowanie się nowych nawyków żywieniowych, a sam jej przebieg może okazać się łagodniejszy.

Dieta oczyszczająca latem dostarcza naszemu organizmowi około 1000 kcal dziennie i powinna być bogata w warzywa i owoce, dzięki czemu łatwiej będziemy przyswajać mnóstwo witamin. Najważniejsze witaminy to witamina C, E oraz te z grupy B. Ponadto, detoks powinien być źródłem błonnika i potasu, które regulują trawienie.

Dieta składa się z pięciu posiłków, w tym trzech głównych: śniadania, obiadu i kolacji. Pamiętaj, by ich nie omijać i jeść je regularnie, najlepiej codziennie o tej samej porze. Staraj się nie jeść już nic na 3 godziny przed snem, aby nie obciążać układu trawiennego na noc. Ponadto w czasie diety oczyszczającej należy pić dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. To ważne, ponieważ w lecie w związku z wysoką temperaturą intensywniej się pocimy. Oprócz wody można również pić ziołowe, zielone, czerwone lub owocowe herbaty.

Dieta oczyszczająca latem a aktywność fizyczna

Detoks letni jest najbardziej skuteczny w połączeniu z aktywnością fizyczną. A lato zachęca do różnorodności w uprawianiu sportu! Aktywność na świeżym powietrzu powoduje, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, dzięki czemu szybciej spala tłuszcz i przyspiesza przemianę materii. Pamiętaj, że nawet podczas spaceru spalamy kalorie i zmuszamy nasze mięśnie do pracy.

Podsumowanie

Pamiętaj, że dieta oczyszczająca nie polega na głodzeniu się. Jeśli decydujemy się na kilkudniowy detoks zadbaj o to, aby ustalić sobie czas, w którym zaczniesz wychodzić z diety. Diety oczyszczającej nie można zatem przedłużać w nieskończoność.