Dlaczego z wiekiem na skórze przybywa zmarszczek?

Dlaczego z wiekiem na skórze przybywa zmarszczek?

Zmarszczki to jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry. Proces ten może rozpocząć się w różnym wieku, bo na tempo starzenia się skóry wpływają rozmaite czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z kluczowych są nasze geny, jednak równie ważne są dieta i tryb życia. Wyjaśniamy, dlaczego z wiekiem przybywa na skórze zmarszczek.

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki na skórze pojawiają się dość wcześnie, bo już około 25. roku życia. To zmarszczki mimiczne, które bezpośrednio związane są z ruchami mięśni odpowiadających za naturalną mimikę naszej twarzy. Z czasem oprócz stosunkowo płytkich zmarszczek mimicznych pojawiają się także tzw. kurze łapki i głębsze zmarszczki grawitacyjne. To one powodowane są przez upływ lat oraz zachodzące w organizmie zmiany na poziomie komórkowym. Proces starzenia się organizmu wpływa na jędrność i elastyczność skóry, powodując także jej przebarwienia oraz utratę owalu twarzy. Na tempo procesów starzenia się organizmu mamy bezpośredni wpływ, więc warto jak najwcześniej zacząć prawidłowo dbać o skórę, unikając m.in. używek oraz kąpieli słonecznych, jak również pamiętając o odpowiednim nawadnianiu organizmu i stosowaniu diety bogatej w antyoksydanty. Choć zmarszczki są nieuniknionym skutkiem upływu lat, to możemy je skutecznie redukować, decydując się m.in. na bezoperacyjny lifting twarzy.

W jaki sposób powstają zmarszczki na skórze?

Skóra to największy z organów ludzkiego organizmu, który chroni nas przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych np. zimna oraz utrudnia przenikanie do wnętrza ciała drobnoustrojów. Budowa skóry uwzględnia 3 warstwy, czyli naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Podporą skóry są znajdujące się w tkance podskórnej włókna kolagenowe oraz włókna elastylowe, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Produkcja naturalnego kolagenu i elastyny spada wraz z wiekiem, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek. Na proces ten ma między innymi wpływ stopniowo obniżające się wydzielanie estrogenów. Wraz z upływem lat spada również produkcja kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i przyczynia się do utrzymania optymalnego nawilżenia skóry. To kolejny powód pojawiania się coraz głębszych i bardziej widocznych zmarszczek. Co więcej, z wiekiem procesy odbudowy komórek oraz regeneracji skóry ulegają spowolnieniu, więc uszkodzone komórki nie są skutecznie zastępowane nowymi. W przypadku osób, u których warstwa tłuszczowa jest cienka, zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej; wczesne pojawienie się zmarszczek jest również związane m.in. z przesuszeniem skóry, niedoborami żywieniowymi oraz intensywnym trybem życia, który ma duży wpływ nie tylko na wygląd i kondycję skóry, ale na cały organizm.