Dobrodziejstwo skalingu i pisakowania zębów

Dobrodziejstwo skalingu i pisakowania zębów

Skaling i piaskowanie zębów to zabiegi stomatologiczne, które mają za zadanie usunięcie kamienia nazębnego, osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie uważa się za uzupełnienie skalingu. Regularne stosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem niebezpiecznych bakterii. Podpowiadamy jak skutecznie czyścić zęby oraz przybliżamy zalety piaskowania zębów.

Skaling i piaskowanie zębów

Skaling zębów to zabieg, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który gromadzi się w obrębie szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje nad i pod dziąsłami. Zatem miejsca tego typu są szczególnie narażone, bo zapewniają doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii w jamie ustnej. Dlatego nadmiar bakterii i ich nieregularne usuwanie prowadzi do pojawienia się różnych chorób dziąseł, takich jak próchnica czy parodontoza.

Skaling przeprowadza się w dwóch metodach, które dzieli się w zależności od partii zębów:

  • naddziąsłową – kamień nazębny usuwa się z powierzchni korony,
  • poddziąsłowa – kamień usuwa się pod powierzchnią dziąsła.

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny, który polega na usuwaniu wszelkich osadów,  przebarwień i płytki nazębnej za pomocą piaskarki. To specjalne urządzenie, kierujące strumień piasku stomatologicznego na zęby. Stosuje się je jako zabieg uzupełniający do skalingu. Zalet piaskowania zębów jest wiele, a jego regularne wykonywanie przyczynia się do zmniejszenia szans na wystąpienia chorób dziąseł.

Zastosowanie skalingu i piaskowania

Skaling i piaskowanie zaleca się w szczególności palaczom, osobom noszącym aparaty ortodontyczne oraz częstym smakoszom kawy i herbaty. Dodatkowo, warto wykonać zabiegi, jeżeli pacjent decyduje się na wybielanie zębów oraz posiada stłoczone zęby. Aby osiągnąć najlepsze zalety piaskowania zębów, zabieg powinien być wykonywanie regularnie co 6 miesięcy.

Polega on na użyciu specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Później zużyty proszek jest odsysa się za pomocą ssaka. Zabieg trwa 30 minut. Po jego zakończeniu zęby powinny zostać poddane fluoryzacji, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa. Należy jednak zaznaczyć, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień.

Zalety piaskowania zębów

Najważniejszą zaletą piaskowania zębów jest oczyszczenie zębów z płytki nazębnej. Usuwana jest ona każdorazowo podczas standardowego szczotkowania zębów, ale skaling i piaskowanie pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych jest, z którymi nie poradzi sobie zwykła szczoteczka do zębów. Dzięki temu możemy uniknąć rozwoju chorób dziąseł.

Kolejną zaletą piaskowania zębów jest ich estetyczny wygląd. Zabieg skutecznie usuwa powierzchowne przebarwienia po papierosach, kawie oraz innego rodzaju barwiących pokarmach czy napojach. Dzięki temu zęby stają się jaśniejsze i gładsze. Zabiegi skalingu i piaskowania zaleca się również przed przystąpieniem do wybielania zębów.