FACELIFTING – chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy

FACELIFTING – chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy

Wraz z wiekiem, skóra wysusza się i traci swoją jędrność. Skóra stopniowo wiotczeje powodując odwrócenie proporcji twarzy. Z pomocą może przyjść tutaj facelifting, czyli chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy.

Tworzące się „chomiczki”, powstające z opadających policzków. Zanik tkanki tłuszczowej (lipoatrofia). Zmarszczki w postaci bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek, czy dodatkowe pogłębienia tzw. dolin łez.To wszystko tworzy obraz twarzy zmęczonej, złej, smutnej. A rozciągnięta cienka skóra tworzy wrażenie zbyt dużej jej ilości. Obrazu dopełnia tworzący się „drugi” podbródek, oraz wiszące na szyi fałdy skóry. Taki obraz w lustrze nie musi nam się podobać. Jeśli chcemy wyglądać młodo i promiennie,postawmy na facelifitng. Nie będziemy straszyć otoczenia smutnym wyrazem twarzy, który nie pasuje do naszego wnętrza.

Facelifting – co to takiego?

Facelifting to chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy,  nadające jej młodszy wygląd. Polega on na zmniejszeniu powierzchni skóry twarzy, oraz podniesieniu „obwisów”. Facelifiting  to najskuteczniejsza i najszybsza metoda odmłodzenia wyglądu twarzy. Nic tak skutecznie nie podnosi policzków jak zabieg chirurgiczny. Pozostałe metody mogą być metodami wspomagającymi facelifting (np. regeneracja pooperacyjna za pomocą mezoterapii, wolumetryczne uzupełnienie objętości), lub bardziej zachowawczymi i miejscowymi (napięcie skóry za pomocą lasera frakcyjnego, podwieszenie policzków na niciach PDO czy PCL, radiofrekwencja Pelleve). Nie oznacza to że metody niechirurgiczne są nieskuteczne wręcz przeciwnie dają dobre rezultaty. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na efekty należy poczekać. Natomiast przy liftingu stricte operacyjnym końcowy efekt jest widoczny już po kilku tygodniach.

Pamiętajmy, że operacja wiąże się często z większym ryzykiem powikłań, jednak efekty pooperacyjne bywają o wiele bardziej spektakularne od  „nitek” i innych metod medycyny estetycznej. Porównując efekty metod nieoperacyjnych i zabiegowych na twarzy, dobrze operujący chirurg estetyczny osiągnie o wiele lepszy rezultat, niż kosmetolog czy lekarz umiejący tylko wstrzykiwać wypełniacze.

Lifting operacyjny twarzy dzielimy na:

  • całkowity
  • częściowy (dolnej części twarzy/szyi lub tzw. midlift

Na czym polega zabieg liftingu twarzy?

Zabieg liftingu polega na usunięciu nadmiarów skóry, wzmocnieniu tkanek głębszych (tzw. powięź SMAS), podniesieniu opadniętych struktur, oraz przemieszczeniu depozytów tłuszczowych. Bardzo często łączy się ten zabieg z liftingiem (plastyką) powiek, czyli wycięciem nadmiaru skóry na powiekach górnych lub dolnych. Czasami również wykonuje się dodatkowy lifting podbródka. Zabieg faceliftingu wykonywany jest  w znieczuleniu miejscowym z tzw. premedykacją (potocznie „Głupi Jaś”), więc pacjent pozbawiony jest przykrych doznań okołooperacyjnych. Cięcia umiejscowione są w skórze owłosionej i w naturalnych załamaniach skóry co sprawia, że blizny po wygojeniu są niewidoczne.

Operacja trwa około 2 godzin, następnie zakłada się elastyczny podtrzymujący opatrunek. Szwy są w większości rozpuszczalne, jednak niektóre z nich usuwa się po okresie około 10 dni. Opatrunek uciskowy utrzymuje się z reguły kilka dni.

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu facelifitngu jest zły stan zdrowia, cukrzyca, zmiany ropne na skórze, ale również nałogowe palenie tytoniu i alkoholizm.

Zabieg chirurgicznego podciągnięcia skóry twarzy przynosi świetne  i o wiele trwalsze wyniki, niż metody mniej inwazyjne. Zabieg nie wstrzymuje efektu starzenia, jednak przyjmuje się, że proces starzenia jest cofnięty o około 10 lat, czyli o wiele więcej niż każda inna nieoperacyjna metoda.