FACELIFTING – chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy.

FACELIFTING – chirurgiczne podciągnięcie skóry twarzy.

Częstym problemem dojrzałej, dorosłej twarzy, jest stopniowe wiotczenie skóry i odwrócenie proporcji twarzy.

proces_starzenia_skory_previewTworzące się „chomiczki”, powstające z opadających policzków, zanik tkanki tłuszczowej (lipoatrofia), zmarszczki w postaci bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy dodatkowe pogłębienia tzw. dolin łez, tworzą obraz twarzy zmęczonej, złej, smutnej a rozciągnięta cienka skóra tworzy wrażenie zbyt dużej jej ilości. Obrazu dopełnia tworzący się „drugi” podbródek oraz wiszące na szyi fałdy skóry.

Wizualne odmłodzenie twarzy to podciągniecie skóry twarzy czy tzw. FACELIFTING. Polega on na zmniejszeniu powierzchni skóry twarzy oraz podniesieniu „obwisów”.

scema_preview

Schemat cięć skórnych i kierunki napinania skóry na twarzy

Wbrew wszechobecnemu marketingowi dotyczącemu różnorakich urządzeń, przereklamowanym metod typu „cudowne nici”, najskuteczniejszą metodą jest CHIRURGICZNE podniesienie policzków. Pozostałe metody mogą być metodami wspomagającymi facelifting (np. regeneracja pooperacyjna za pomocą mezoterapii, wolumetryczne uzupełnienie objętości), lub bardziej zachowawczymi i miejscowymi (napięcie skóry za pomocą lasera frakcyjnego, podwieszenie policzków na niciach PDO czy PCL, radiofrekwencja Pelleve). Nie oznacza to że metody niechirurgiczne są nieskuteczne wręcz przeciwnie dają dobre rezultaty jednak trzeba mieć na uwadze że na efekty należy poczekać, gdzie przy liftingu stricte operacyjnym końcowy efekt jest widoczny już po kilku tygodniach.

Pamiętajmy, że operacja wiąże się często z większym ryzykiem powikłań, jednak efekty pooperacyjne bywają o wiele bardziej spektakularne od przereklamowanych „nitek”. Porównując efekty metod nieoperacyjnych i zabiegowych na twarzy dobrze operujący chirurg estetyczny osiągnie o wiele lepszy rezultat niż kosmetolog czy lekarz umiejący tylko wstrzykiwać wypełniacze.

Lifting operacyjny twarzy dzielimy na:

  • całkowity
  • częściowy (dolnej części twarzy/szyi lub tzw. midlift

wtarz_large

Przykładowy schemat cięcia skóry przy liftingu twarzy całkowitym

efekt

Efekt pooperacyjny liftingu całkowitego

Zabieg liftingu polega na usunięciu nadmiarów skóry, wzmocnieniu tkanek głębszych (tzw. powięź SMAS), podniesieniu opadniętych struktur oraz przemieszczeniu depozytów tłuszczowych. Bardzo często łączy się ten zabieg z liftingiem (plastyką) powiek czyli wycięciem nadmiaru skóry na powiekach górnych lub dolnych. Czasami również wykonuje się dodatkowy lifting podbródka. Zabieg faceliftingu wykonujemy w znieczuleniu miejscowym z tzw. premedykacją (potocznie „Głupi Jaś”), więc pacjent pozbawiony jest przykrych doznań okołooperacyjnych. Cięcia umiejscowione są w skórze owłosionej i w naturalnych załamaniach skóry co sprawia że blizny po wygojeniu są nie widoczne.

rany_preview

Rany pooperacyjne 3 dni po pełnym faceliftingu. Efekt poprawia się z każdym kolejnym dniem

przed_po_2_large

Stan po wygojeniu – blizny pooperacyjne niewidoczne

opatrunek_mediumOperacja trwa około 2 godzin, następnie zakłada się elastyczny podtrzymujący opatrunek. Szwy są w większości rozpuszczalne, jednak niektóre z nich usuwa się po okresie około 10dni. Opatrunek uciskowy utrzymuje się z reguły kilka dni.

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu jest zły stan zdrowia, cukrzyca, zmiany ropne na skórze, ale również nałogowe palenie tytoniu czy alkoholizm.

Zabieg liftingu twarzy przynosi świetne wyniki i o wiele trwalsze niż metody mniej inwazyjne. Zabieg nie wstrzymuje efektu starzenia, jednak przyjmuje się, że proces starzenia jest cofnięty o około 10lat, czyli o wiele więcej niż każda inna nieoperacyjna metoda.