FAQ

Chirurgia plastyczna

Operację powiększenia piersi wykonuje się zarówno u młodych kobiet, jak i tych które wkroczyły już w czwartą czy piątą dekadę życia. Wiek sam w sobie nie stanowi przeciwwskazania do operacji plastycznej, warunkiem jej bezpiecznego przeprowadzenia jest przede wszystkim dobry stan zdrowia pacjenta. Dlatego przed każdą operacją wykonywaną w Centrum ESTmedica skrupulatnie sprawdzamy stan zdrowia pacjenta.

Mimo wciąż doskonalszych implantów oraz technik operacyjnych, zabieg powiększenia piersi z wykorzystaniem implantu silikonowego wciąż wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęstszym okołooperacyjnym efektem ubocznym zabiegu jest obrzęk oraz bolesność piersi, które ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Innym stosunkowo częstym efektem ubocznym jest zaburzenie wrażliwości w okolicy brodawek sutkowych. Stan ten może objawiać się niedoczulicą lub zwiększoną wrażliwością brodawek. Powyższe zaburzenia czucia zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku – kilkunastu tygodni, a niezwykle rzadko stają się objawami trwałymi. Powiększenie piersi jak każdy zabieg operacyjny wiąże się również z ryzykiem poważniejszych powikłań takich jak krwawienie, infekcja, wytworzenie bliznowatej torebki wokół implantu czy uszkodzenie implantu. Jednak niezwykle staranna technika operacyjna oraz użycie najwyższej klasy implantów niemal w pełni minimalizuje ryzyko poważnych powikłań.

Nie istnieje unormowany okres abstynencji nikotynowej dla pacjentów poddających się operacjom plastycznym, jednak wiele publikacji udowadnia, że palenie znacznie utrudnia proces gojenia tkanek oraz wydłuża czas regeneracji po zabiegu. Dla przewlekłych palaczy zalecamy powstrzymanie się od nałogu na okres minimum 3 dni przed oraz 7 dni po zabiegu.

Sam zabieg powiększenia piersi trwa zazwyczaj około godziny. Z reguły pacjentka po zabiegu pozostaje w naszym Centrum na dobę obserwacji. W pierwszym dniu wychodzi do domu w specjalnym opatrunku lub biustonoszu uciskowym. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjentka przychodzi na regularne wizyty kontrolne. Szwy ściągamy około 10-14 doby po zabiegu. Nasze pacjentki najczęściej wracają do pracy zawodowej już po tygodniu od zabiegu. Przez pierwszy miesiąc mogą pojawiać się okresowe bóle piersi czy delikatna opuchlizna. Przez pierwsze dwa, trzy miesiące od zabiegu radzimy zrezygnować ze sportów siłowych, dźwigania ciężarów, wizyt w saunie, solarium czy nadmiernego wystawienia operowanej okolicy na promienie słoneczne.

Podczas operacji powiększania piersi, implanty wprowadzane są pod gruczoł piersiowy, a niekiedy nawet pod mięsień piersiowy. Implanty nie mają zatem kontaktu z tkanką gruczołową piersi odpowiedzialną za produkcję mleka. Zatem w przypadku klasycznej metody powiększania piersi (cięcie w fałdzie piersiowym) nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w przyszłości. Problem z karmieniem może wystąpić w przypadku dostępu około brodawkowego z uwagi na możliwość uszkodzenia przewodów wyprowadzających. Ta metoda jest rzadko stosowana i polecana raczej kobietom po menopauzie.

Nie, nie ma żadnych dowodów, aby operacje powiększania piersi zwiększały ryzyko rozwoju raka piersi. Bardzo istotna jest dokładna diagnostyka obrazowa piersi przed zabiegiem, aby być w 100% pewnym, że kobieta poddająca się zabiegowi powiększania piersi nie ma żadnych zmian nowotworowo podejrzanych. W Klinice Wiatroszak przed każdym zabiegiem w obrębie piersi wykonywane jest dokładne badanie USG.

W przypadku dużych zabiegów takich jak plastyka brzucha, mastopeksja czy powiększanie piersi implantami silikonowymi istnieje konieczność pozostania na noc. Do dyspozycji pacjenta mamy komfortową, jednoosobową salę pozabiegową wraz z wykwalifikowanym personelem medycznym dostępnym 24 godziny na dobę. W przypadku mniejszych zabiegów nie ma konieczności pozostawania na noc, można bez obaw wrócić do domu.

Cena zabiegu, poza samą operacją, obejmuje całe postępowanie przed, jak i pooperacyjne (badania, znieczulenie, pobyt pozabiegowy, leki). Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

W przypadku małych zabiegów, wykonywanych w znieczuleniu miejscowym zaleca się nie picie mocnej kawy czy herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów w dniu zabiegu. Nie należy również zażywać leków na bazie kwasu acetylosalicylowego takich jak Aspiryna, Polopiryna, Acard etc. Duże zabiegi wykonywane w analgosedacji wymagają przynajmniej 6 godzinnego odstępu od ostatniego posiłku. Zaleca się również nie spożywanie napojów na 6 godzin przed zabiegiem.

Medycyna estetyczna

Satysfakcjonujący efekt redukcji zmarszczek, po zastosowaniu toksyny botulinowej, utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Jest on uzależniony od wielu czynników, takich jak cechy osobnicze pacjenta, styl życia czy narażenie na wysokie temperatury (sauna, solorium, promienie UV).

Kwas hialuronowy jest polisacharydem występującym naturalnie w ludzkim ciele. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że ma on taką samą budowę chemiczną tak u bakterii i zwierząt jak i u człowieka. Kwas hialuronowy nie jest zatem produktem sztucznym, który może wywołać reakcję alergiczną lub zostać odrzucony przez organizm.

Trwałość efektów zabiegów z użyciem wypełniaczy, zależy od wielu czynników. Wśród nich rodzaj preparatu, jego gęstość, osobnicze cechy pacjenta, styl życia, działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne). W przypadku zastosowania kwasu hialuronowego jako wypełniacza zmarszczek powierzchownych satysfakcjonujący efekt utrzymuje się zazwyczaj około 8-12 miesięcy.

Każdy zabieg ma właściwe sobie postępowanie pozabiegowe, o którym zostaniesz poinformowana przez lekarza podczas wizyty konsultacyjnej. Z reguły warto zarezerwować sobie kilka godzin po zabiegu na odpoczynek. Po zabiegu należy unikać działania wysokich temperatur (sauna, solarium). Po zabiegach z zastosowaniem kwasu hialuronowego zaleca się picie dużej ilości wody. Niewskazane jest picie alkoholu w dniu zabiegu.

W przypadku zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry istnieje ryzyko powstania siniaka i nie jest to równoznaczne z błędną techniką aplikacji preparatu. Siniaki pojawiają się najczęściej przy zabiegu mezoterapii, który polega na wielokrotnym nakłuwaniu skóry cieniutką igłą. Siniak może się zdarzyć podczas aplikacji toksyny botulinowej, powiększaniu ust lub wypełnianiu zmarszczek. Siniaki nie powstają przy zabiegach działających zewnętrznie, takich jak pillingi chemiczne, pHformula czy Pelleve.

Po niektórych zabiegach medycyny estetycznaj może pojawić się obrzęk. Najczęściej dotyczy to zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy (modelowanie ust, wolumetria, wypełnianie zmarszczek). Obrzęk zazwyczaj znika samoistnie w przeciągu kilku dni, niekiedy może utrzymywać się do tygodnia. W tym przypadku zaleca się stosowanie zimnych okładów.

Zazwyczaj nie jest to konieczne, drobne siniaczki, które mogą pojawić się po zabiegu można ukryć pod makijażem. Niekiedy, z uwagi na ryzyko wystąpienia obrzęku, wolny dzień po zabiegu może być wskazany, szczególnie po zabiegach z zastosowaniem dużej ilości preparatu.

Nie ma bezwzględnego przeciwwskazania do palenia papierosów przed czy po zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że palenie papierosów niedługo przed zabiegiem zwiększa ryzyko powstania siniaków. Udowodniono również, że palenie tytoniu skraca czas działania toksyny botulinowej.

Większość zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z niewielkim dyskomfortem pacjenta. Naszym priorytetem jest zminimalizowanie nieprzyjemnych doznań podczas zabiegu. Dlatego szczególną uwagę poświęcamy znieczuleniu przed zabiegiem. W zależności od zabiegu stosujemy różne rodzaje znieczulenia (znieczulenie stomatologiczne, kremy znieczulające, znieczulenie nasiękowe itp.) aby zapewnić maksymalny komfort naszym pacjentom.

Mitem jest przekonanie, że zabiegi medycyny estetycznej powodują konieczność ciągłego ich powtarzania. Można wykonać dowolny zabieg jednorazowo i nigdy więcej do niego nie wracać, a po wchłonięciu preparatu twarz wróci do wyglądu sprzed zabiegu.

Na zabiegi medycy estetycznej powinniśmy decydować się w okresie pełnego zdrowia. W przypadku ostrej faza infekcji , opryszczki, przyjmowania antybiotyków lepiej przełożyć zabieg na okres po chorobie. Podobnie okres ciąży i karmienia piersią stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Do innych przeciwwskazań należą choroby występujące rzadko, takie jak polineuropatie, Miastenia gravis czy schorzenia immunologiczne.