Ginekomastia – wstydliwy problem, z którym można się uporać

Ginekomastia – wstydliwy problem, z którym można się uporać

Ginekomastia oznacza nadmierne rozwinięcie gruczołu piersiowego u mężczyzny. Może dotknąć tylko jedną lub obie piersi, objawia się ich powiększeniem przez rozrost tkanki tłuszczowej. Ginekomastii może towarzyszyć bolesność gruczołu oraz uczucie obrzmienia. Często jest to powodem trudności i dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Warto jednak zauważyć, że najpoważniejszą konsekwencją ginekomastii są problemy emocjonalne.

Mężczyźni dotknięci tą przypadłością często izolują się od innych ludzi, kłopotliwe stają się również stosunki seksualne. Przypadłość może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Co ciekawe, w okresie noworodkowym stanowi zjawisko fizjologiczne. Ginekomastia najczęściej jest objawem zwiększonego wydzielania estrogenów. Może być przejściowa lub sygnalizować o poważnych schorzeniach takich jak niedoczynność tarczycy. Po zaobserwowaniu powiększenia piersi zawsze trzeba poddać się dogłębnej diagnostyce.

Ginekomastię można zwalczyć skutkowo, czyli przez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Specjalnością naszej salonu jest wykonywanie tego typu zabiegów, ale również usuwanie zmian na skórze lub zabiegi poprawiające kondycję piersi.

Sposoby na korekcję piersi dotkniętych ginekomastią

Jedną z najczęściej wybieranych metod korekcji gruczołu piersiowego jest liposukcja infradźwiękowa. Polega na rozbiciu komórek tłuszczowych przy pomocy głowicy emitującej infradźwięki. Kolejnym etapem zabiegu jest odessanie tkanki tłuszczowej. Dużą zaletą tej metody jest bardzo mała inwazyjność i brak widocznych blizn – w celu odessania wykonuje się jedynie kilkumilimetrowe otwory.

Jeśli tkanka gruczołowa jest intensywnie rozwinięta, wybiera się metodę klasyczną korekcji, czyli cięcie chirurgiczne. Wykonuje się je poniżej brodawki sutkowej, a jego długość wynosi ok. 3 – 4 centymetrów. Fragment usuniętego gruczołu przekazuje się do badania histopatologicznego. Czasami wspomniane metody łączy się ze sobą. Przeciwwskazania do korekcji piersi to otyłość, uzależnienie od alkoholu oraz stosowanie preparatów anabolicznych. Przedmiotem badania histopatologicznego jest poddany obróbce histologicznej materiał biologiczny, pobrany od osoby badanej, metodami biopsjiwymazu lub bezpośredniego badania wydalin i wydzielin organizmu. Odmianą badania histopatologicznego jest badanie cytopatologiczne. Według tego rozróżnienia badanie histopatologiczne cechuje się pracą na masie komórkowej, a badanie cytopatologiczne pracą na pojedynczych komórkach. W obu metodach materiał pobierany i obrabiany jest w specyficzny i różny od siebie sposób, dlatego ich dokładność i użyteczność jest od siebie różna.