Jaki rodzaj szczoteczki do zębów wybrać?

Jaki rodzaj szczoteczki do zębów wybrać?

Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana kilka razy do roku. Warto jednak, wybierając szczoteczkę zadbać o to, by była ona odpowiednio dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Przy zakupie należy zatem kierować się przede wszystkim stanem dziąseł i uzębienia. Przedstawiamy rodzaje szczoteczek do zębów, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na wymianę szczoteczki.

Wymiana szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów wbrew pozorom bardzo szybko się zużywa. Specjaliści zalecają wymianę co dwa, trzy miesiące lub po wyleczeniu każdej infekcji zapalnej jamy ustnej. Dodatkowo jeżeli pojedyncze włókna lub ich całe pęczki są zdeformowane, to oczywisty sygnał, że z dotychczas używaną szczoteczką należy się jak najszybciej pożegnać. Porównanie szczoteczek do zębów polecanych na rynku sprawi, że wybór nowej stanie się o wiele prostszy i bardziej precyzyjny.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Szczoteczki do zębów można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • manualne,
  • elektryczne,
  • soniczne.

Każdy z rodzajów szczoteczek do zębów posiada specyficzne właściwości, a ich wybór dostosowuje się najczęściej do stanu uzębienia pacjenta lub jego indywidualnych preferencji.

Manualne szczoteczki do zębów

Manualny rodzaj szczoteczki do zębów to najtańszy wariant z naszego porównania, który jednocześnie najszybciej się zużywa. Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby, zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Szyjka powinna być elastyczna i odginać się pod siłą nacisku. Dodatkowo ważne jest, aby była odpowiednio wyprofilowana, by z łatwością dostać się do zębów trzonowych. Rączka natomiast powinna być wygodna do operowania szczoteczką pod różnym kątem.

Rodzaje szczoteczek do zębów – elektryczne

Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane baterie i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością. Dlatego w szczególności poleca się je osobom, które mają problemy z dziąsłami. Dla porównania szczoteczek do zębów można wybrać również zczoteczkę wibracyjną. Używa się jej jak zwykłej manualnej, z tym, że proces mycia wspomagany jest wibracjami główki.

Szczoteczki soniczne

Ostatnio najbardziej popularne na rynku stają się szczoteczki soniczne. Ten rodzaj szczoteczek do zębów polega na zastosowaniu główki wprawionej w pulsacyjny ruch, która emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Właśnie dlatego szczoteczki soniczne są najskuteczniejsze i stanowią idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwymi dziąsłami.

Który rodzaj szczoteczki do zębów wybrać?

Jedni wybierają tradycję i zwykłą szczoteczkę, inni stawiają na ultranowoczesne technologie i ultradźwięki. Jeden i drugi wybór jest jak najbardziej uzasadniony. Zakup tradycyjnej, manualnej szczoteczki to wydatek od 2 do 20 zł. Najbardziej renomowanymi producentami są: Aquafresh, Colgate, Oral-B, Sensodyne. Natomiast ceny najprostszych urządzeń wibracyjnych zaczynają się na poziomie 50 – 60 zł. W tej cenie można też kupić szczoteczkę elektryczną z niższej półki. Warto sprawdzić ofertę firm, takich jak: Braun, Oral-B, Panasonic i Phillips.