Jakie są różnice między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym?

Jakie są różnice między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa to substancje kojarzone z zabiegami medycyny estetycznej. Wykazują świetne efekty w przywracaniu młodego wyglądu. Zapewne z tego powodu są często mylone i nieodróżniane. Warto zatem poznać podatkowe różnice między nimi.

Kwas hialuronowy i botoks to nie to samo

Kwas hialuronowy to związek należący do polisacharydów, występujący naturalnie w naszym organizmie. Jednakże jego podstawową funkcją jest wiązanie wody w skórze właściwej, co zapewnia jej jędrność i napięcie. Niestety wraz z wiekiem ubożeją nasze zasoby tego składnika, czego dowodem stają się wiotczejąca skóra i opadający owal twarzy. Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej w zastępstwie operacji plastycznych. Przez większość osób jest świetnie tolerowany, a jego stosowanie ogranicza się do mało inwazyjnych iniekcji. Wykazuje skuteczność w likwidowaniu utrwalonych zmarszczek niezależnych od mimiki. W działaniu tym wykorzystuje się jego właściwości higroskopijne.

Podany do tkanek kwas hialuronowy wiąże wodę i wypełnia przestrzenie, napinając tracącą jędrność skórę. Tym samym bruzdy i załamania zostają zniwelowane. Co za tym idzie policzki stają się pełniejsze i uniesione. Kwas hialuronowy pozwala poprawić wygląd skóry szyi, dekoltu i rąk. Wykorzystuje się go do bezoperacyjnej korekty kształtu nosa. Chętnie jest wybierany przez osoby marzące o pełniejszych czy proporcjonalnych ustach. Natomiast toksyna botulinowa to substancja wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej wykorzystuje się jej właściwość zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co sprawdza się w wygładzeniu zmarszczek wywołanych mimiką twarzy. Wówczas preparat ogranicza kurczliwość mięśni, by nie pogłębiały załamań w skórze.

Toksynę botulinową, potocznie nazywaną botoksem, aplikuje się w miejsca z utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi, np. pomiędzy brwiami, czyli tzw. lwią zmarszczkę. Działanie preparatu z botoksem pozwala wygładzić skórę wokół oczu, na czole, nosie oraz wokół ust. Można też przeciwdziałać zmarszczkom na szyi, chociaż przede wszystkim sprawdza się ona w poprawie wyglądu górnej części twarzy. Toksyna botulinowa sprawdza się też w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu. Neurolodzy wykorzystują jej właściwości w powstrzymaniu skurczy towarzyszących wielu schorzeniom neurologicznym. Należy pamiętać, że stosowana przez lekarzy medycyny estetycznej toksyna botulinowa podawana jest w tak małych ilościach, że nie wykazuje działania toksycznego.

Czasami w duecie

Niekiedy w przypadku utrwalonych i głębokich zmian wykorzystuje się ich skojarzone działanie. Przede wszystkim wtedy zaawansowane zmarszczki najpierw traktuje się botoksem. Po pewnym odstępie czasu, wypełnia się korygowane miejsce kwasem hialuronowym. Wówczas skóra dostaje wsparcie uniemożliwiające jej zapadnięcie się. Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa to substancje zupełnie różne i mające całkowicie odmienne działanie, jednakże obydwie są wykorzystywane do poprawy wyglądu. Jednakże zanim poddamy się zabiegom z ich wykorzystaniem, koniecznie powinniśmy odbyć szczerą rozmowę z lekarzem, gdyż istnieją mimo wszystko pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Podsumowując, w skrócie to pamiętajmy, że zabiegi medycyny estetycznej mają nam pomóc wyglądać atrakcyjniej, ale nie może się to odbywać kosztem zdrowia.