Jakie zmiany skórne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Jakie zmiany skórne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Chociaż wszyscy marzymy o gładkiej i pozbawionej znamion skórze, to w rzeczywistości każdy z nas posiada co najmniej kilka zmian skórnych. Zapewne nie darzymy ich serdecznymi uczuciami, ale koniecznie powinniśmy je obserwować, aby nie stały się zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Dlaczego każda zmiana skórna wymaga uwagi?

Zmianą skórną określamy każdą nieprawidłowość w strukturze skóry. Do najczęściej występujących zaliczamy nagromadzenia barwnikowe nazywane popularnie pieprzykami. Ponadto w ciągu naszego życia mogą pojawić się na skórze różnego rodzaju brodawki, nagniotki, modzele, tłuszczaki, włókniaki lub kaszaki. Przede wszystkim stanowią defekt estetyczny. Niekiedy ich umiejscowienie bywa szczególnie uciążliwe, np. utrudniają noszenie odzieży lub wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Pewne jest, że każdą zmianę trzeba obserwować, ponieważ trudno jest z góry zawyrokować, która może przeobrazić się w niebezpieczną dla naszego zdrowia. Powinniśmy mieć świadomość, że niektóre znamiona mogą w zależności od uwarunkowań przeobrazić się w zmianę o charakterze nowotworowym. Szczególnie powinno nas zaniepokoić, jeśli znamię zmienia kolor lub wyraźnie staje się większe albo nabrzmiałe. Na pewno alarmującym objawem jest swędzenie, pieczenie czy sączenie się lub krwawienie.

Kiedy zmiany skórne wymagają konsultacji lekarskiej?

Obecność zmian skórnych powinniśmy traktować z ostrożnością. Tak naprawdę, warto poddać oględzinom lekarskim każdą z nich. Jeśli zmiana jest niegroźna, to zyskamy cenny spokój. W wielu przypadkach może okazać się korzystniejsze usunięcie zmiany skórnej. Zwłaszcza, gdy nas denerwuje bądź wyraźnie szpeci. W przypadku brodawek, popularnie nazywanych kurzajkami, jest to wręcz wskazane. Powstają one jako wynik zakażenia wirusem i można nimi zarażać innych. W ich przypadku stosuje się krioterapię z użyciem ciekłego azotu. W usuwaniu innych zmian wykorzystuje się elektrokoagulację, czyli likwidowanie zmian za pomocą prądu. Zadowalające efekty osiąga się w wyniku laserowego usuwania zmian.

Jest to metoda szybka i efektywna, ponieważ laser działa precyzyjnie na dotknięte zmianą miejsce. Usuwa ją poprzez odparowanie jej, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne, nie dopuszczając do krwawienia. W indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić chirurgiczne wycięcie zmiany. Wykonuje się je, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania laserowego usunięcia. Chirurgiczna interwencja może być niezbędna, gdy zmiana wymaga przebadania histopatologicznego w laboratorium. Jest to konieczne, aby lekarz mógł wykluczyć nowotworowy charakter zmiany. Pamiętajmy, że nie warto odkładać wizyty gabinecie lekarskim na później albo ignorować zmiany skórne. Tak jak w innych sytuacjach dotyczących naszego zdrowia ważna jest profilaktyka i odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie.