Kiedy zmarszczki mimiczne przestają być mimiczne

Kiedy zmarszczki mimiczne przestają być mimiczne

Zmarszczki, czyli podłużne bruzdy na skórze pojawiają się dość wcześnie, bo już około 25 -30 roku życia. Są wynikiem coraz mniejszej zdolności skóry do regeneracji, która z wiekiem staje się coraz cieńsza i mniej jędrna przez co bardziej skłonna do tworzenia się zmarszczek, a zmarszczki mimiczne przestają być mimiczne.

Zmarszczki mimiczne

Jako pierwsze tworzą się właśnie one – zmarszczki mimiczne. Ich pojawienie się jest w odczuciu wielu kobiet końcem młodości. Zupełnie niesłusznie. Czy możemy mówić, że 25-cio lub 30-to latka nie jest już młoda? Oczywiście, że nie. Powstawanie zmarszczek mimicznych, czyli wynikających z mimiki twarzy, zależy od wielu czynników takich jak: uwarunkowania genetyczne, tryb życia, a także (najważniejsze) wyraz twarzy, jaki nam najczęściej towarzyszy.

Dzieje się tak dlatego, że częste zaginanie skóry w danym miejscu, w trakcie odruchowego przybierania pewnego wyrazu twarzy powoduje, że z czasem skóra  traci zdolność elastycznego wracania na swoje miejsce.

Jedna z naszych pacjentek powtarza zawsze, że lubi zmarszczki u ludzi, ponieważ od razu wie z kim ma do czynienia.

zmarszczki-mimiczne

I tak to jest. Krótkowidz, który mruży oczy,  ktoś kto często się śmieje i ten co lubi się gniewać, albo zadumać, czy smucić, każdy będzie miał swoje charakterystyczne zmarszczki:

 • lwia zmarszczka – groźnie wyglądająca,  tworząca się między oczami i przybierająca kształt litery V – powstaje w wyniku marszczenia brwi
 • zmarszczki palacza – czyli zmarszczki pionowe wokół ust, mówią nie tylko o skłonności do nikotyny, ale też o częstym przybieraniu surowego wyrazu twarzy
 • poziome bruzdy – to wynik częstego unoszenia brwi w zdziwieniu, lub zaskoczeniu
 • i najpiękniejsze – kurze łapki – zmarszczki uśmiechu, powstające w wyniku działania mięśnie okrężnych wokół oczu podczas śmiechu, ale też przy mrużeniu oczu

Zmarszczki mimiczne przestają być mimiczne

Zmarszczki mimiczne przestają być tylko mimiczne. Jest to trudna chwila dla większości kobiet. Moment, gdy stajemy przed lustrem i zauważamy, że bruzdy wokół ust się pogłębiły, policzki jakoś dziwnie opadły, a szyja nie jest już łabędzia, a raczej indycza, należy do najcięższych przeżyć prawie każdej pani.

Niestety taka jest kolej losu. Nie oznacza to jednak, że trzeba się załamać i  poddać. Godząc się z upływem czasu i naturalnymi zmianami zachodzącymi w nas, możemy jednocześnie zadbać, aby nasza skóra nadal była naszą wizytówką.

Dlatego warto wiedzieć jakie mechanizmy uruchamiają się w skórze dojrzałej

Wraz z wiekiem organizm traci zdolność wytwarzania i utrzymywania jakości podstawowych substancji znajdujących się w skórze, takich jak kolagen i elastyna. To one stanowią niejako „szkielet” dla zewnętrznej warstwy naskórka. Naturalny wypełniacz skóry, czyli kwas hialuronowy powoli zaczyna się rozchodzić. Tempo degradacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego zależy nie tylko od czynników genetycznych. Wpływ na starzenie się skóry i  powstawanie zmarszczek ma też rodzaj cery. Dłużej będzie wyglądała młodo cera tłusta i mieszana, niż cera sucha. Procesowi starzenia skóry sprzyja także niezdrowy tryb życia, alkohol, papierosy, oraz zbyt częste i długie opalanie.

Posiadając tę wiedzę

Możemy przystąpić do działań mających na celu pokazanie światu, że nadal o siebie dbamy, a nasza cera wygląda promiennie i młodo.

Wykorzystujmy więc naturalne sposoby opóźnienia procesu powstawania zmarszczek takie jak:

 • odpowiednia ilość snu (najlepiej około 7-8h/dobę)
 • ruch na świeżym powietrzu
 • pozytywne nastawienie do świata i ludzi
 • gimnastyka i masaż twarzy
 • picie dużej ilości wody – ok 8 szklanek dziennie
 • stosowanie maseczek z produktów dostępnych w naszej kuchni takich jak białko jajka, jogurt połączony z płynną witaminą E i sokiem z cytryny, olej kokosowy,  oraz mnóstwo innych

Warto też stosować kremy, oraz  różnego rodzaju kosmetyki przeciwzmarszczkowe.

kremy-dbanie-o-twarz

Najlepiej te zawierające substancje wzmacniające skórę, poprawiające jej gęstość i nawilżenie, oraz spowalniające proces . Kosmetyki takie dzięki zawartym w nich substancjom opóźniają proces starzenia się skóry, a co za tym idzie powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Odpowiednio dobrane mogą wiele zdziałać.

Składniki opóźniające starzenie skóry

Substancje aktywne, obowiązkowe w kremach dla cery dojrzałej to:

 • kwas hiularonowy – rodzaj naturalnego botoksu, wiąże wodę w wgłębi skóry dzięki czemu poprawia jej  nawilżenie, oraz niejako „wypycha” zagłębienia zmarszczek
 • koenzym Q10 – wzmacnia skórę, spowalnia utratę wody
 • witamina C – witamina młodości, antyoksydant likwidujący działanie wolnych rodników, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,  zapobiega utlenianiu białek i lipidów, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
 • witamina E – również silny przeciwutleniacz. Dba o utrzymanie wilgotności skóry, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy, oraz chroni włókna kolagenowe
 • Likopen – przyczynia się do wzrostu ilości keratynocytów odpowiedzialnych za grubość i gęstość naskórka

Wybierając krem…

Zwróć uwagę nie tylko, do jakiego rodzaju cery jest przeznaczony, ale także dla jakiego wieku. Odradzamy używanie kremów przeznaczonych dla wyższego przedziału wiekowego, niż akurat jesteśmy. Jeśli masz 30 lat, używaj kremów przeznaczonych dla pań 30+, nie więcej. Producenci bowiem starannie dobierają składniki odpowiednie dla danego wieku.

Warto też zaopatrzyć się w osobny krem na dzień i na noc. Kremy „na dzień” są lżejsze i lepiej „pracują” pod makijażem. Zawierają też filtry UV. Kremy „na noc” zawierają więcej substancji odżywczych i nawilżających, które lepiej się wchłaniają w oczyszczoną z kosmetyków i rozgrzaną przez sen skórę. Raz na jakiś czas warto też sięgnąć po serum. Występuje ono zazwyczaj z żelu, lub w kapsułkach, przez co lepiej się wchłania. Można powiedzieć, że jest koncentratem składników aktywnych, dlatego świetnie się sprawdza jako doraźna kuracja, gdy chcemy wyglądać promiennie podczas np. wielkiego wyjścia.

Nie wszystkie kremy pomogą

Kremy, czy inne kosmetyki przeciwzmarszczkowe dostępne w drogeriach działają tak, jak to sobie byśmy wyobrażały. Mogą one jedynie wzmocnić skórę, opóźnić proces powstawania zmarszczek, nieco je spłycić. Nie zlikwidują ich jednak zupełnie. I tutaj swoje zastosowanie znalazły medycyna estetyczna, oraz chirurgia plastyczna.

To dziedziny medycyny oferujące wiele zabiegów nie tylko poprawiających kondycję skóry, ale też spłycających zmarszczki, a nawet poprawiających owal twarzy.

Przed wyborem rodzaju zabiegu koniecznie porozmawiaj z lekarzem o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Po dokładnym wywiadzie, oraz przeprowadzeniu koniecznych badań, zaproponuje Ci najodpowiedniejszy zabieg dla Ciebie i twojej skóry. Świetne efekty przynosi lifting, oraz operacje plastyczne. Nie zawsze jednak jest konieczność sięgania po inwazyjne sposoby odmładzania.

Możesz wybrać też jedną z wielu 

nieinwazyjnych, lub mniej inwazyjnych metod wygładzania zmarszczek. Wśród nich dużą popularnością cieszą się:

 • terapia botulinowa – czyli aplikacja toksyny botulinowej (popularnego botoxu), która powoduje blokadę połączeń nerwowych między płytką nerwową a mięśniem, co prowadzi do rozluźnienia mięśni i rozprostowania zmarszczek
 • zastosowanie kwasu hialuronowego – zabieg polega na wstrzykiwaniu specjalną igłą  w niewielkich ilościach kwasu hialuronowego, który prawie natychmiast wypełni skórę i wygładzi zmarszczki. W ten sposób możesz też powiększyć usta, czy wymodelować owal twarzy
 • aplikacja stymulatorów kolagenu – jak sama nazwa wskazuje, zabieg polega na podawaniu pod skórę stymulatorów kolagenu, dzięki czemu nie tylko likwiduje objawy, ale też działa na przyczyny starzenia się skóry. Jest to terapia silniejsza, bardziej skuteczna i zapewniająca dłużej widoczne skutki, niż kwas hiularonowy.

Przedstawione tutaj metody to tylko niewielki fragment bogatej oferty medycyny estetycznej w poprawie kondycji twojej skóry, poprawy urody, oraz ujarzmiania zmarszczek, jakie stosuje się w profesjonalnych gabinetch.

Zasługujesz na najlepsze zabiegi i doskonałe samopoczucie, jakie przynosi ich zastosowanie. Pamiętaj jednak, że najpiękniejszą ozdobą kobiety w każdym wieku jest szczery, ciepły uśmiech.