Linie mimiczne i zmarszczki. Skąd się biorą?

Linie mimiczne i zmarszczki. Skąd się biorą?

Linie mimiczne i zmarszczki pojawiają się z upływem lat. Wtedy to skóra traci elastyczność i gęstość. Ponieważ mechanizm regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych jest coraz mniej sprawny to z wiekiem dochodzi do jej starzenia.

Dlaczego pojawiają się linie mimiczne i zmarszczki?

Przyczyny powstawania starzenia się skóry to zarówno uwarunkowania genetyczne, naturalne spowolnienie procesów fizjologicznych, jak i zewnętrzne. Te drugie to nadmiar słońca, a w głównej mierze UVA. Na przyśpieszone starzenie się skóry wpływ mają też używki, stres i zła dieta. To wtedy fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej zmniejszają produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i włókien sprężystych.

Co gorsza, z upływem lat te czynniki się nasilają. Pojawia się suchość skóry, naskórek zmniejsza produkcję lipidów, a także substancji wiążących wodę. Zaleca się mniejsze korzystanie ze słońca, ponieważ tylko pogłębiamy ten efekt.

Co jeszcze wpływa na powstawanie zmarszczek?

Nie zdajemy sobie sprawy, że same ruchy mięśni twarzy to także czynnik kiedy powstają nasilone linie mimiczne i zmarszczki. Wbrew panującemu przekonaniu, ze śmiech to zdrowie, akurat w przypadku ruchów twarzy w zamian otrzymujemy odciśnięte na niej piętno. Podobnie, jak marszczenie czoła lub mrużenie oczu. Wszystkie te czynniki powodują prasowanie skóry w pewnych miejscach. Efektem są zmarszczki, które pojawić się mogą już po 20 – 25 roku życia ponieważ dotyczy to okolic czoła, oczu oraz linii pomiędzy ustami, a nosem.

Moda na wybielanie zębów

W jakim wieku pojawiają się linie mimiczne i zmarszczki

Początkowe zmiany nie są widoczne. Tworzenie się zmarszczek to długotrwały proces. Kiedy jednak zauważymy w lustrze, ze coś się zmienia, to znaczy, że bieg został już nadany. Po 20-tym roku życia skóra traci powoli zdolność efektywnego nawilżania. Już po 30-tym roku życia zmniejsza się ilość produkcji lipidów, tworzą się zmarszczki powierzchowne. Zauważyć je można tuż obok oczu i na czole.

W wieku 40-tu lat jędrność i elastyczność skóry znacznie spada. Dlatego produkcja kolagenu, a w zasadzie jego zmniejszenie wpływa na witalność i aktywność komórek. Teraz już rozpoczyna się tzw. Starzenie grawitacyjne. Zmarszczki mimiczne są już widoczne wokół oczu i na czole. W tym wieku mogą tez pojawić się przebarwienia skóry. Po 50-tym roku życia procesy starzenia skóry nasilają się. To też czas, gdy kobiety wchodzą w okres menopauzy.

Zmniejsza się ilość estrogenów, co najbardziej odczuwa skóra, która jest od nich uzależniona w zakresie składników ujędrniających i nawilżających. Teraz już widoczne są opadnięcia policzków, powiek, czy podbródka. Po 60-tce wyraźnie widać już, że skóra traci jędrność i napięcie. Staje się wtedy też bardzo cienka, przypomina papier. Mocno widoczne są także plamy barwnikowe i przebarwienia.

Gabinet ESTmedica stara się wychodzić naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom raz korygować w odpowiednim zakresie zarówno linie mimiczne, jak i zmarszczki. Zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy poprawę komfortu życia i samopoczucia.