Lipomodeling w medycynie estetycznej – przyszłość i perspektywy

Lipomodeling w medycynie estetycznej – przyszłość i perspektywy

Lipomodeling to zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący możliwości tkanki tłuszczowej gromadzonej przez nasz organizm. Warto zatem poznać, jakie zalety i korzyści wiążą się z zastosowaniem tej metody.

Lipomodeling. (Nie)chciana tkanka tłuszczowa, a medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna to najmłodsza dziedzina spośród nauk medycznych. Obserwujemy jej nieustanny prężny rozwój. Społeczeństwo XXI wieku żyje dłużej i chce być atrakcyjne, zachowując przede wszystkim młody wygląd. Prowadzone badania służą znalezieniu preparatów i metod ich podawania gwarantujących mniejsze ryzyko odrzucenia lub wystąpienia reakcji alergicznych. Poszukuje się też sposobów pozwalających ograniczyć stopień ingerencji, która może być obarczona ryzykiem powikłań. Wiele z tych działań zmierza do tego, by wykorzystywać drzemiące w organizmie zdolności do odnowy i regeneracji. Z tych względów szczególną uwagą objęto tkankę tłuszczową. W czasach mody na sylwetkę fit wszyscy nienawidzimy otaczających brzuch i biodra oponek, fałdek czy boczków. Tymczasem okazuje się, że to w nich skumulował się materiał, mogący posłużyć jako nasz naturalny preparat do wypełnienia i przywrócenia młodego oraz jędrnego wyglądu. Tkanka tłuszczowa bogata jest w komórki macierzyste, jeśli się więc przyjmie w miejscu iniekcji, to można liczyć na poprawę właściwości skóry wykorzystującą siły własnego organizmu.

Obiecujący trend i jego efekty

Zabieg lipomodelingu nazywany również lipofillingiem przebiega w kilku etapach. W celu pobrania tkanki tłuszczowej można przeprowadzić liposukcję, co zwykle cieszy pacjentki, bo pozwala pozbyć się niechcianego nadmiaru. Pozyskany z ud lub brzucha materiał odwirowuje się w specjalnych wirówkach, by wyodrębnić pożądaną frakcję bogatą w komórki macierzyste. Następnie za pomocą kaniuli podaje się w miejsce, jakie chcemy wypełnić. Obszarami, w których sprawdza się wypełnienie własnym tłuszczem, są te partie twarzy, gdzie obserwujemy utratę jędrności i objętości, np. policzki, broda. Lipomodeling pozwala wygładzić bruzdy wargowo-nosowe oraz inne zmarszczki i załamania. Jest skuteczny w niwelowaniu doliny łez. Wypełnienie tkanką tłuszczową w przypadku powiększenia biustu pozwala zrezygnować z syntetycznych implantów.

Ponadto lipomodeling sprawdza się w przeciwdziałaniu starzeniu dłoni oraz podnoszeniu pośladków. Zastosowanie tkanki tłuszczowej nie daje natychmiastowych, imponujących efektów, do których mogły nas przyzwyczaić substancje wypełniające innego rodzaju. Komórki wyodrębnione z tkanki tłuszczowej wymagają czasu, by się unaczynić. Często sam zabieg trzeba powtórzyć, gdyż o wiele lepsze efekty przynosi kilkukrotna aplikacja mniejszych partii, niż jednorazowe podanie dużej dawki. Za zaletami tej metody przemawia więc naturalny efekt, którego miarą jest zdrowa i wygładzona skóra, a nie wypełnienie pokaźnych rozmiarów. Medycyna estetyczna korzysta też z naturalnego wypełniacza w leczeniu blizn powypadkowych, oparzeniowych, a nawet po trądzikowych.