Małymi krokami do piękna

Małymi krokami do piękna

Pacjenci zgłaszający się na konsultacje do naszej Kliniki często zadają pytanie w jakim wieku powinni zacząć poddawać się zabiegom medycyny estetycznej i czy istnieje konieczność ciągłego powtarzania zabiegów.  

p_article_detail_thumb_large Trudno jest określić czas, w którym najlepiej rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej. Głównym kryterium nie jest faktyczny wiek wynikający z numeru PESEL, ale wiek biologiczny pacjenta, na który, poza czynnikami genetycznymi, wpływ ma przede wszystkim tryb życia. Skóra osób palących, czy korzystających bez odpowiedniej ochronny z promieni UV, starzeje się znacznie szybciej. Istnieje szereg zabiegów polecanych szczególnie osobom młodym, pomagających zapobiegać starzeniu się skóry, a także zabiegi specjalnie dedykowane pacjentom po czterdziestym czy pięćdziesiątym roku życia, u których oznaki starzenia już się pojawiły.

Dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego kluczową rolę w terapii odgrywa metoda małych kroków. Lepiej raz na jakiś czas poddać się zabiegowi poprawiającemu ogólną kondycję skóry, czy konkretnej okolicy twarzy, niż przy jednorazowej wizycie w salonie oczekiwać odmłodzenia o 10 lat. Próby sprostania takim wymaganiom stawianym przez pacjentów, zazwyczaj kończą się niepowodzeniem w postaci nienaturalnego, przerysowanego efektu. Dla uzyskania naturalnych i długotrwałych efektów warto zaplanować harmonogram zabiegów na cały rok i działać krok po kroku. Postępowanie zgodnie z takim planem jest gwarancją utrzymania pięknego wyglądu na długie lata.

W przypadku zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy zaleca się wykonanie pierwszego zabiegu stosunkowo niewielką ilością preparatu z ewentualnym uzupełnieniem przy kolejnych wizytach. Takie postępowanie powoduje, że zdeponowany preparat znacznie lepiej implantuje się w tkankach, a ponadto dajemy czas skórze na dostosowanie się do nowej objętości. Takie postępowanie jest szczególnie istotne w przypadku pacjentek poddających się zabiegowi powiększania ust po raz pierwszy.  Takie ostrożne, krok po kroku, deponowanie kwasu hialuronowego zapobiega hiperkorekcji oraz umożliwia dokładne zaplanowanie objętości oraz kształtu ust w ostatecznym efekcie.

Untitled-2

Panuje powszechny mit, że raz rozpoczęta przygoda z medycyną estetyczną, powoduje konieczność ciągłego powtarzania zabiegów. W rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca. Dla przykładu jednorazowa terapia zmarszczek mimicznych okolicy czoła z zastosowaniem toksyny botulinowej powoduje wygładzenie istniejących zmarszczek, a relaksacja mięśniowa zapobiega tworzeniu się głębokich zmarszczek również po okresie działania preparatu. Wynika to z faktu, że nasza pamięć mięśniowa „oducza się” nadmiernego marszczenia czoła, co ma pozytywny efekt estetyczny na długo po ustaniu efektu relaksacji mięśniowej wywołanego botuliną. Powtarzanie zabiegów wynika z chęci pacjentów na utrzymanie efektu lepszego wyglądu.

Dla zachowania młodego wyglądu znacznie lepsze jest wykonanie zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej raz na kilkanaście miesięcy u osób stosunkowo młodych, zapobiegając w ten sposób powstaniu głębokich, utrwalonych zmarszczek, których terapia jest znacznie bardziej złożona i wymaga zastosowania wielu technik dla uzyskania pożądanego efektu.