Eliksir młodości, czyli terapie osoczem bogatopłytkowym

Eliksir młodości, czyli terapie osoczem bogatopłytkowym

Od wieków ludzkość szuka przepisu na eliksir młodości. Alchemicy oddawali zań życie. Lekarze, farmaceuci – wszyscy szukają cudownego preparatu. Okazuje się jednak, że młodość mamy we krwi, a konkretnie w jej składniku, czyli osoczu bogatopłytkowym, dlatego coraz bardziej popularne stają się terapie z użyciem tego preparatu, które przywracają młodość skórze, ułatwiają leczenie łysienia,  skutecznie pomagają w leczeniu rozstępów, a nawet stymulują przebudowę blizn.

Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – prawdziwy eliksir młodości – używane jest od wielu lat do zabiegów regeneracji skóry. Terapia osoczem bogatopłytkowym to niezwykły zabieg, gdyż polega na wprowadzaniu czynników biostymulujących, całkowicie naturalnych, pochodzących z organizmu pacjenta. Wiele badań naukowych potwierdziło skuteczność tego rodzaju zabiegów w  odbudowie komórek skóry. Ostatnie doniesienia potwierdzają również skuteczność terapii PRP w leczeniu łysienia.

Sam zabieg jest małoinwazyjny. Polega na pobraniu od pacjenta krwi obwodowej, a następnie odpowiednim odwirowaniu frakcji krwinek czerwonych w specjalnie do tego przeznaczonej wirówce. Pozostałe półprzezroczyste osocze jest substancją bogatą w płytki krwi, oraz czynniki wzrostu, które następnie wstrzykuje się pacjentowi.

To właśnie owe czynniki  są inicjatorami procesów naprawczych w miejscach wstrzyknięcia. Krwiopochodne czynniki wzrostu (TGF-beta, EGF, PDGF i inne) stymulują powstawanie włókien kolagenowych, oraz  naczyń krwionośnych. Przyspieszają też remodeling komórek skóry w miejscu podania.

Terapia osoczem bogatopłytkowym – eliksir młodości

Innymi słowy jest to jedna z metod medycyny estetycznej, której działanie i skuteczność poparte są dobrze udokumentowanymi badaniami naukowymi. Dlatego w rezultacie tak konsekwentnie prowadzi się badania, które opublikowane zostały przez francuskich lekarzy dr Gilberta Amgar i dr Pierrea Bouhanna, potwierdziły skuteczność terapii PRP w leczeniu łysienia typu męskiego.  Przede wszystkim, co najważniejsze podczas badania pacjentów poddano dwóm sesjom zabiegu, a efekty oceniano po roku od zakończenia terapii.  Oceniając efektywność terapii udało się stwierdzić poprawę gęstości włosów aż o 38%.

Doskonały eliksir młodości niestety nie istnieje. Ideałem, do którego dąży się w zabiegach medycyny estetycznej jest poprawa kondycji skóry przy jednoczesnym  zachowaniu jej naturalnego i zdrowego wyglądu. Nieoceniona jest  mała inwazyjność zabiegów. Biostymulacja komórek to zabieg nie tylko małoinwazyjny, ale również  niezwykle bezpieczny, bowiem wprowadzamy substancje pochodzące z własnego organizmu pacjenta. Preparaty z własnego osocza bogatopłytkowego są więc 100% biokompatybilne i neutralne immunogennie.

Podsumowując, w skrócie, jak pokazują badania, terapie z użyciem osocza bogatopłytkowego charakteryzują się bardzo dobrą skutecznością w leczeniu łysienia androgenowego, w stymulacji przebudowy blizn, zwalczaniu rozstępów, oraz w poprawie gęstości  i napięcia skóry twarzy. Innymi słowy tego typu zabiegi wykonuje się w wielu renomowanych i dobrych gabinetch medycnyny estetycznej.