Nadchodzą ciepłe dni – a z nimi problemy z nadpotliwością!

Nadchodzą ciepłe dni – a z nimi problemy z nadpotliwością!

Coraz bliżej lato. Nadchodzą ciepłe dni, a z nimi problemy z nadpotliwością. Nie pomagają antyperspiranty, ani blokery. Robisz wszystko, by powstrzymać pot, ale nic nie pomaga! Nadmierna  potliwość  dotyka ok. 1% populacji. Nie jest przyjemna dla osób na nią cierpiących, jednak za pomocą medycyny estetycznej, z łatwością można jej zapobiegać.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się to naturalny sposób organizmu na pozbycie się nadmiaru ciepła. Gdybyśmy nie pocili się, nasz organizm uległby przegrzaniu. Im wyższa temperatura otoczenia, tym bardziej będzie na nią reagował i wytwarzał pot, aby  się wychłodzić. Jest to naturalny proces i choć niezbyt przyjemny, warto się z nim pogodzić. Możemy nieco łągodzić jego skutki poprzez dbanie o higienę osobistą, oraz noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży. Jednakże trudno się pogodzić z nadmiernym, ponadprzeciętnym poceniem. I na takie trzeba jak najbardziej zareagować udając się po pomoc do lekarza medycyny estetycznej.

Nadpotliwość – co to takiego?

Problemy z nadpotliwością to wydzielanie potu powyżej normalnego poziomu. Występuje głównie w obrębie kończyn  stóp, rąk (dłoni), pach. By zdiagnozować problem wykonuje się często tzw. test Minora (próba jodowo – skrobiowa). Można też ocenić nadpotliwość poprzez przykładanie ligniny i identyfikację gruczołów potowych.

Problemy z nadpotliwością – co je wywołuje?

Do czynników pobudzających nadmierne wydzielanie potu należą:

  • stres, lęk, oraz silne emocje,
  • ćwiczenia fizyczne,
  • kawa, alkohol, papierosy, herbata,
  • działanie wysokiej, lub niskiej temperatury,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • schorzenia natury neurologicznej,
  • okres menopauzy.

Osoby dotknięte tym problemem często  mają poczucie wstydu, zażenowania, co prowadzi do ograniczeń w kontaktach z innymi ludźmi, a nawet wyklucza z wykonywania niektórych zawodów. Nadpotliwość jest bardzo uciążliwa w życiu codziennym. Użycie antyperspirantów daje bardzo krótkotrwałe efekty. U osób z nadpotliwością pot pojawia się szybko i obficie. Brak możliwości częstego mycia i  usuwania potu powoduje, że bakterie mają szerokie pole do działania. Bardzo szybko rozkładają pot, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach, który jeszcze bardziej deprywuje i utrudnia kontakty międzyludzkie.

Zwalcz nadpotliwość toksyną botulinową

Przede wszystkim, co najważniejsze współczesna medycyna estetyczna znalazła rozwiązanie problemu i wykorzystała do walki z nadpotliwością toksynę botulinową.  Na przykład przy użyciu wyprodukowanej laboratoryjnie i oczyszczonej toksyny botulinowej typu A, hamuje się uwalnianie potu.  Podobnie toksyna botulinowa blokuje działanie nerwów zaopatrujących  gruczoły wydzielania  zewnętrznego. Po wprowadzeniu cienką igłą botuliny pod skórę w miejsca udowodnionego wydzielania, uzyskujemy zahamowanie pocenia i suchość tych miejsc. Wydzielanie potu zatrzymuje się na czas do 12 miesięcy. Dzięki takiemu zabiegowi możesz być więc spokojna o całe lato bez krępujących zacieków na odzieży, wilgotnych dłoni, czy strużek potu rozmywających makijaż. Innymi słowy problemy z nadpotliwością już Ciebie nie będą dotyczyć