Niechirurgiczne leczenie blizn

Blizna, bez względu na rozmiar, jest defektem bardzo trudnym od zaakceptowania, szczególnie, jeśli uszkodzenia występują na twarzy, czy innych odsłoniętych częściach ciała. Współczesna medycyna nie zna jeszcze sposobu całkowitego pozbycia się blizn, jednak dostępne metody pozwalają na wyraźna poprawę ich wyglądu. Należy mieć świadomość, że leczenie blizn może być żmudne i długotrwałe. Często wymaga też stosowania kombinowanych metod.

Niechirurgiczne leczenie blizn

Silikon (żele, plastry)

Choć dokładny mechanizm działania silikonu wymaga dalszych badań, obserwacje kliniczne wykazują znaczną poprawę wyglądu blizn (spłaszczenie, zmięknięcie, zblednięcie), a także zmniejszenie dokuczliwych objawów takich jak świąd, kłucie czy pieczenie. Żele silikonowe są polecane, jako preparaty wspomagające rozjaśnianie i wygładzanie blizn pourazowych, po trądzikowych oraz pooperacyjnych. Żele utrzymują właściwą wilgotność w okolicy blizny oraz łagodzą uczucie jej napięcia. Sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach ciała. Żele silikonowe powinno stosować się od 12-24 godzin na dobę przez okres od 12 do 24 miesięcy, zaczynając od drugiego tygodnia po zranieniu. Plastry silikonowe są łatwe i proste w użyciu, bardzo dobrze tolerowane i dzięki temu są chętnie stosowane przez pacjentów.

Leczenie blizn Laseroterapią, oraz IPL

Lasery stosowane są w leczeniu blizn zanikowych, przerostowych i keloidów. W terapii laserowej bardzo istotny jest czas wykonania zabiegu. Zastosowanie lasera o odpowiednich parametrach po upływie kilku tygodni od urazu może przyczynić się do uzyskania znacznie lepszego wyniku, niż po kilku latach. Bardzo dobre rezultaty osiąga się przy zastosowaniu lasera frakcyjnego (YAG, CO2) szczególnie w przypadku blizn przerostowych i bliznowców. Działanie odpowiedniej długości fali (np. PDC 585 nm.) wpływa na zwiększenie plastyczności blizny, zmianę jej koloru, grubości i rozmiaru. Dodatkową zaleta stosowania terapii laserowej w leczeniu blizn są minimalne i bardzo łagodne skutki uboczne, które głównie kończą się kilkudniowym zaczerwienieniem naskórka.

Krioterapia w leczeniu blizn

Krioterapia, czyli leczenie blizn zimnem, to zabieg, w którym wykorzystuje się ciekły azot lub gazowy podtlenek azotu. Temperatura stosowana podczas zabiegu waha się od -85 do -190°C.Taka temperatura zamraża komórki i niszczy naczynia krwionośne. Wywołane zaburzenie przepływu krwi powoduje niedotlenienie i niedokrwienie tkanek blizny. Zabieg polega na dwukrotnym mrożeniu rany z przerwą na rozmrożenie. Zabiegi należy powtarzać 3-5 razy w odstępach 4-6 tygodni. Rana goi się w ciągu 7-14 dni, a powstałe w niej włókna kolagenowe są płaskie i w odpowiedniej.

Kortykosteroidoterapia

Kortykosteroidy to leki, których zastosowanie powoduje zmiękczenie blizny i wyrównanie jej do poziomu powierzchni skóry. Podaje się je miejscowo w postaci wstrzyknięć, bezpośrednio w leczoną okolicę. Iniekcje wykonuje się w odstępach 4-6 tygodni. Leczenie takie może trwać nawet sześć miesięcy w zależności od stanu blizny. Według badań najbardziej zadowalające efekty odnotowuje się w przypadku zastosowania iniekcji z kortykosteroidami w przypadku blizn świeżych, małych oraz blizn przerostowych. Skutki uboczne są łagodne i ograniczają się głównie do bólu w miejscach iniekcji, występowania teleangiektazji oraz rzadziej zaników skórnych. Podobne efekty można uzyskać przy zastosowaniu terapii 5FV. W przypadku starych blizn przerostowych oraz dużych keloidów, dla uzyskania lepszego efektu, poleca się stosowanie skojarzonej terapii iniekcji kortykosteroidami oraz krioterapii.

Zaleca się stosownie krioterapii na leczoną okolicę bezpośrednio przed iniekcją z kortykosteroidu.