Nowoczesne terapie w leczeniu łysienia

Nowoczesne terapie w leczeniu łysienia

Problemy ze skórą owłosioną głowy w postaci słabej jakości włosów, ich nadmiernego wypadania czy wreszcie łysienia dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pojawienie się tego typu problemów wiąże się z istotnym defektem estetycznym oraz nierzadko z poważnym dyskomfortem psychicznym.

dean_saunders_bald_face_look_jacket_9320_1024x600Przyczyny wypadania włosów nie są do końca określone. Bez wątpienia na jakość owłosienia wpływ ma dieta i zawarte w niej mikroelementy oraz wahania hormonalne. Nagłe wypadanie włosów może być spowodowane miejscowym działaniem czynników chemicznych (np. nadmiernego użycia farb do włosów czy przyjmowanych leków) lub fizycznych (gorące powietrze, przesuszanie, promieniowanie UV).

W rozwiązywaniu problemów związanych z łysieniem kluczowym elementem jest holistyczne podejście do problemu. Nie istnieją „cudotwórcze” szampony czy inne środki o działaniu powierzchownym, które w istotny sposób poprawiają kondycje włosów. Aby zacząć mówić o skuteczności dowolnej terapii należy na początek określić miejsce działania określonych substancji w organizmie człowieka. Największą skutecznością cechują się terapie, które działają w obrębie tkanki otaczającej mieszki włosowe, a więc zabiegi z przebiciem skóry owłosionej głowy i podaniem substancji stymulujących wzrost włosów oraz jednocześnie hamujących ich obumieranie.

Medycyna regeneracyjna skóry owłosionej składa się z dwóch podstawowych terapii.

Pierwszą z nich są zabiegi z wykorzystaniem mezokoktajli. Substancje zawarte w preparatach wspomagają odrastanie włosów, zwiększają ich gęstość oraz grubość poprzez rewitalizację cebulek włosowych oraz stymulację mikrokrążenia.

Innym sposobem leczenia łysienia o silnych naukowych dowodach skuteczności jest terapia PRP, czyli ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogato płytkowym pobranym z krwi obwodowej pacjenta. Pobraną krew, po odpowiednim odwirowaniu oraz przygotowaniu pozbywa się elementów morfotycznych takich jak krwinki czerwone czy białe, a pozostawia frakcję osocza bogatą w czynniki wzrostu odpowiedzialne za pobudzanie podziałów komórkowych, a tym samym za odbudowę włosów.

Dla uzyskania najlepszych efektów naszym pacjentom polecamy kombinację obu wymienionych wcześniej terapii. Stymulacja skóry głowy serią odpowiednio dobranych mezokoktajli w połączeniu z terapią osoczem bogato płytkowym PRP pozwala na zmaksymalizowanie efektu odbudowy włosów.

etapylysienia