Różnice kulturowe w medycynie estetycznej

Różnice kulturowe w medycynie estetycznej

Ostatnie dane ogólnej liczby zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej pokazały, że branża ta najprężniej rozwija się w Brazylii. Obecnie Brazylia zajmuje już drugie miejsce (tuż za USA) w ogólnej liczbie wykonywanych zabiegów. Mauricio de Maio, chirurg plastyczny z Sao Paulo, członek brazylijskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej, Plastycznej i Rekonstrukcyjnej,  jeden z najlepszych ekspertów w branży, w rozmowie z Juan Lane opisuje przyczyny i skutki tak gwałtownego „boom’u” na zabiegi chirurgii plastycznej w jego ojczyźnie.

Dr_Mauricio_MaioBrazylia

Brazylia od zawsze była krajem ukierunkowanym na „good-looking”. W 2011 roku w Brazylii wykonano ponad 1,5 miliona zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Dla porównania w Wielkiej Brytanii  liczba ta nie przekroczyła 211 tysięcy. W Brazylii zawód chirurga plastycznego wykonuje  5 tysięcy lekarzy, to więcej niż we Włoszech, Francji, Niemczech i Anglii razem wziętych.

Na wzrost przemysłu estetycznego w Brazylii w ciągu ostatnich kilku lat składa się wiele czynników. Wśród nich   stabilność gospodarcza, spadek bezrobocia czy rosnąca dostępność kredytów. Jednak,  aby zrozumieć dlaczego zabiegi estetyczne są bardziej popularne w Brazylii niż w  innych krajach należy spojrzeć  przez pryzmat kultury brazylijskiej.

’Jesteśmy wychowani w przekonaniu, że wręcz powinniśmy wyglądać dobrze i czuć się komfortowo w swoim ciele. Takie podejście znacząco różni się od konsumpcyjnego podejścia dobrze znanej kultury zachodnioeuropejskiej. Każda wizyta w Europie wywołuje szok u latynosa.” przyznaje dr de Maio.

’W Brazylii ludzie znacznie chętniej poddają się zabiegom upiększającym, to powód do dumy, o tym się mówi. W Europie chirurgia estetyczna jest wciąż tematem tabu, a pacjenci poddający się tym zabiegom często są postrzegani negatywnie przez społeczeństwo, wręcz muszą ukrywać to, że chodzą do Kliniki Medycyny Estetycznej.” Dr de Maio zwraca również uwagę na różnice w oczekiwaniach pacjentów Klinik Medycyny Estetycznej w Brazylii i zachodniej Europie. „Brazylijczycy nie podążają za trendami rynku zachodniego, nie starają się na siłę naśladować  gwiazdy Hollywood.  Pacjentki są zainteresowani całkowitym pakietem leczenia przeciwstarzeniowego a nie tylko doraźnym rozwiązywaniem konkretnych problemów. Kiedy jesteś w Brazylii będzie Ci trudno zobaczyć  efekty zabiegów podobne do tych z Hollywood – zbyt duże implanty piersi, ogromne usta itp. Myślę, że jesteśmy nieco bardziej konserwatywni jeśli chodzi o rozmiary, a może przede wszystkim  bardziej zależy nam na naturalnym, zdrowym wyglądzie. Tu większe nie znaczy lepsze, istotą sprawy jest zachowanie naturalnych proporcji oraz kompleksowe podejście do leczenia.   Jeśli więc decydujemy się na implanty piersi w ślad za tym idzie również kształtowanie ramion, brzucha czy pośladków. ’, mówi dr Maio.

Allergan

DAllerganLogo_mediumr de Maio od lat współpracuje z firmą Allergan. JUVEDERM ® Alergan jest produktem, który używa w codziennej pracy, osiągając maksimum naturalnych efektów. Aktualnie dr de Maio prowadzi warsztaty mistrzowskie prezentując możliwości i udoskonalenia technologiczne Juvederm  VYCROSS™.

W obecnym czasie wiele firm farmaceutycznych próbuje stworzyć produkt biodegradowalny z przedłużonym czasem wchłaniania, chodzi o wydłużenie czasu utrzymywania się preparatu w pierwotnej formie i tym samym wydłużenie efektu. JUVEDERM VOLBELLA™ VOLUMA®, oraz  VOLIFT® są preparatami kwasu hialuronowego wyprodukowanymi w nowej technologii, która spowalnia proces ich biodegradacji.

Te produkty oferują naturalne rezultaty na obszarze całego ciała. JUVEDERM VOLUMA jest wypełniaczem, który idealnie nadaje się do wypełnienia policzków, które wraz z wiekiem tracą swoją objętość powodując obwisanie nadmiaru skóry. Juvederm VOLIFT ® jest stosowany do wypełniania głębszych zmarszczek, np. bruzdy nosowo wargowe, JUVEDERM * VOLBELLA ™ jest świetnym preparatem do wypełniania ust. Zdaniem dr de Maio wykorzystanie tych trzech preparatów zapewnia kompleksowy efekt nieoperacyjnego liftingu twarzy.