Rozstępy ciążowe – czy jest się czego obawiać?

Rozstępy ciążowe – czy jest się czego obawiać?

Każda kobieta, która jest mamą, zgodzi się z tym, że czas ciąży to niepowtarzalna przygoda. Z jednej strony trudna oraz wymagająca wiele od niej i od jej ciała, a z drugiej – magiczna, bo dotykająca tajemnicy życia. Wiele przyszłych mam niepokoi się wyglądem zmieniającego się ciała, niepokój budzą zwłaszcza rozstępy ciążowe. Warto wiedzieć, że zachodzące zmiany są zupełnie naturalne i nie należy się ich obawiać. Nie inaczej jest w przypadku pojawiających się rozstępów, które można pokonać różnymi sposobami.

Dlaczego rozstępy ciążowe pojawiają się w czasie ciąży?

Rozstępy, czyli widoczne pręgi na skórze, wywołują w czasie ciąży dwa czynniki. Ich powstawaniu sprzyja powiększająca się masa ciała rozciągająca warstwy skóry oraz zawirowania hormonalne. Ta druga przyczyna związana jest ze wzrostem stężenia kortyzolu, który osłabia elastyczność włókien kolagenowych. Te zmiany powodują przerwanie łączności skóry widoczne jako rozstępy, początkowo czerwone, a później bledniejące kreski.

Istotna w przeciwdziałaniu rozstępom jest profilaktyka. Ważne jest dbanie o jędrność i elastyczność skóry brzucha, bioder oraz piersi. Pomagają w tym specjalistyczne kremy, które należy regularnie wmasowywać. Pomagają również masaże polegające na delikatnym szczypaniu wskazanych fragmentów. Pamiętajmy, że troska o kondycję skóry przyniesie efekty, nawet gdy mimo starań pojawią się rozstępy. A do tej sytuacji dochodzi często pod koniec ciąży, gdy skóra nie wytrzymuje intensywnego tempa wzrostu dziecka.

Jak można zlikwidować rozstępy?

Pojawienie się rozstępów to sprawa indywidualna i chociaż stanowią niechcianą pamiątkę po czasie ciąży, to warto wiedzieć, że można je usunąć skutecznymi i bezpiecznymi metodami. Oferowane zabiegi medycyny estetycznej będą wymagały powtórek i działania w kilku seriach, ale gwarantują usunięcie rozstępów w większości przypadków. W staraniach o powrót do ciała wolnego od niechcianych pręg możemy korzystać z:

  • Laseroterapii – wykorzystującej laser frakcyjny, który działa tylko na miejsca dotknięte zmianami. Wiązka światła w celowy sposób uszkadza tkanki, pobudzając skórę do odnowy poprzez wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny. Po zabiegu należy pamiętać o okresie rekonwalescencji. Jest to najbardziej efektywna metoda.
  • Zabiegu z osoczem bogatopłytkowym – z zastosowaniem osocza otrzymywanego z własnej krwi pacjentki. Następnie wstrzykiwanego w uszkodzone miejsca, by rozpocząć proces odnowy. Metoda ta szczególnie sprawdza się w przeciwdziałaniu rozstępom w fazie zapalnej.
  • Mezoterapii – cienkimi igłami podaje się kwas hialuronowy, który następnie rozmasowuje się, by wyrównać jego rozłożenie. Pozytywne efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiastowo.

Dobór metody ustala się indywidualnie, po uwzględnieniu oczekiwań pacjentki i ewentualnych przeciwwskazań. Co ważne, większość z zastosowanych zabiegów przeciwdziała powstawaniu rozstępów w przyszłości.