Skąd biorą się pieprzyki na ciele?

Skąd biorą się pieprzyki na ciele?

Potoczne określenie “pieprzyki” odnosi się do znamion barwnikowych (inaczej znamiona melanocytowe), które stanowią rodzaj łagodnej proliferacji (namnażania się) komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Na ogół nie są groźne, chociaż zaleca się obserwację pieprzyków, gdyż ewentualne zmiany mogą wskazywać na problemy chorobowe, w tym nowotwory skóry.

Każdy z nas posiada pieprzyki na skórze. Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma ich ok. 20. Zdarzają się sytuacje, w których chcemy lub musimy je usunąć z powodów estetycznych albo zdrowotnych.

Różne rodzaje pieprzyków

Jeśli pieprzyki są niegroźne dla zdrowia i nie stanowią problemu estetycznego, zwykle nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Tymczasem rodzajów pieprzyków jest co najmniej kilka, w tym m.in. wrodzone i nabyte, zwykłe i atypowe, złożone, łączące, skórne. Podziału można też dokonać ze względu na kolor, gdyż wyróżniamy znamiona jasnobrązowe, ciemnobrązowe, niebieskie, podobne do koloru skóry, a nawet czarne. Mogą mieć różną wielkość. Najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne.

Niewielki odsetek pieprzyków jest obecny na ciele już w chwili urodzenia. Są one wrodzone, przeważnie pojedyncze, owalne o jednolitym kolorze. Stosunkowo rzadko pojawiają się znamiona o dużych rozmiarach, regularnym zabarwieniu i brodawkowatej lub guzkowatej powierzchni.

Większość pieprzyków rozwija się w późniejszym okresie życia, zwykle podczas dojrzewania płciowego i we wczesnym wieku dorosłym. Przede wszystkim, co najważniejsze, nabyte znamiona barwnikowe mogą być łagodne lub atypowe. Łagodne wyróżniają się regularną, symetryczną budową, jednolitym kolorem, dobrze odgraniczonym brzegiem. W przypadku łagodnych znamion ryzyko rozwoju czerniaka jest niewielkie. Ale z drugiej strony znamiona atypowe (dysplastyczne) cechują się asymetrycznym kształtem, nietypową wielkością (powyżej 5 mm), różnorodnymi odcieniami, nieregularnym brzegiem. Jeśli zauważymy na ciele tego rodzaju pieprzyki, powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę, w tym konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ ten typ znamion obarczony jest ryzykiem rozwoju czerniaka.

Oprócz tego wyróżniamy kilka innych rodzajów znamion, w tym m.in. znamię Spitz, znamię Suttona, znamię Beckera, znamię błękitne, znamię Clarka.

Czy należy usuwać pieprzyki?

Większość pieprzyków na ciele ma charakter łagodny, jednak możemy podjąć decyzję o ich usunięciu np. z powodów estetycznych. Innymi słowy, ma to na celu wyjaśnienie skąd atypowe znamiona wykazują takie kliniczne cechy jak asymetria, nieregularność brzegów i różnorodność kolorów w obrębie zmiany. Wymagają one oceny dermatoskopowej, a następnie — jeśli będą ku temu wskazania — wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia pieprzyka.

Usunięcie chirurgiczne polega na wycięciu wrzecionowatym zmiany w znieczuleniu nasiękowym. Po zabiegu chirurg zakłada szwy, które są wyciągane po określonej liczbie dni.

Zabieg chirurgiczny to nie jedyna metoda usuwania zmian skórnych. W Gabinecie ESTMEDICA stosujemy też inne techniki, w tym laseroterapię oraz krioterapię.

Jak postępować z pieprzykami na ciele?

Nawet w przypadku łagodnych znamion barwnikowych warto zachować ostrożność. Jednym z czynników prowadzących do zezłośliwienia zmian skórnych jest nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. W związku z tym zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, np. poprzez noszenie ochronnych ubrań lub stosowanie kremów z filtrami UVA/UVB. Warto również systematycznie obserwować pieprzyki, a w razie pojawienia się niepokojących objawów, jak zmiana zabarwienia, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, skonsultować się z dermatologiem.