Terapia hiperbaryczna i jej zastosowanie w medycynie

Terapia hiperbaryczna i jej zastosowanie w medycynie

O tym, jak ważna jest terapia hiperbaryczna i na jakie podstawowe schorzenia może pomóc opisywaliśmy już w innym tekście na naszym blogu. Warto jednak zauważyć, że nie są to wszystkie schorzenia. O uniwersalności tej metody leczenia może świadczyć i to, że wspomaga ona także wiele innych schorzeń, czasem nawet takich, gdzie nie spodziewalibyśmy się pozytywnych rezultatów.

Terapia hiperbaryczna poprawia przepływ krwi w uszkodzonych kończynach, co za tym idzie, zwiększa w kościach ciśnienie tlenu, a to skutkuje tym, że często ustępuje stan zapalny szpiku i kości, osteoporozy, w tym także choroby stawów. Terapia przyśpiesza także wzrost uszkodzonej kości. Dochodzi także do redukcji ognisk zapalnych, alergicznych skóry oraz bakteryjnych i w tkance podskórnej.

Terapia hiperbaryczna i jej zastosowanie

Pomaga zwalczyć bakterie beztlenowe oraz wpływa na zmniejszoną produkcję toksyn bakteryjnych. Wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy i trądziku różowatego. Dodatkowo redukuje także ogniska zapalne, alergiczne, bakteryjne zarówno na skórze, jak i w tkance podskórnej. Regeneruje również tkanki oraz usprawnia proces gojenia się oparzeń i ran. Korzystnie wpływa na proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, a także poprawia mikrokrążenie w skórze i działa przeciwzapalnie.

Nie sposób nie zauważyć działania przeciwbólowego i wpływu terapii hiperbarycznej na procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce i mięśniach szkieletowych. Terapia działa stymulująco na fibroblasty, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny. Innymi słowy mówiąc włókien zapewniających elastyczność skórze. Komora hiperbaryczna i zabiegi sprzyjają wzmożonej regeneracji naskórka, gojenie po inwazyjnych zabiegach. Nie sposób nie zauważyć działania antybakteryjnego.

Terapia hiperbaryczna dobra na (prawie) wszystko

Terapia hiperbaryczna ma zastosowanie w walce z przemianą materii w nadwadze i otyłości. Plusem jest dobre działanie na wychodzenie z nałogów, gdzie odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu i odtruwaniu organizmu oraz usuwaniu wolnych rodników. Terapia pomaga również w leczeniu zaburzeń seksualnych oraz w stanach migrenowych. Ma zastosowanie w porażeniach mózgowych i pourazowych uszkodzeniach mózgu, przyczynia się do zmniejszenia stopnia uszkodzenia mózgu, powstałego w wyniku udaru lub wylewu.

Terapia ma wpływ na pobudzanie i ożywianie tzw. Uśpionych komórek, podnosi koncentrację, w tym łagodzi stres, bezsenność i znacząco zmniejsza stany depresyjne. Zwiększa aktywność mózgu, przez co wspomaga pracę układu nerwowego  Poprawia funkcjonowanie pacjentów z autyzmem. Dzięki dotlenieniu i pobudzeniu metabolizmu komórek mózgu spowalnia proces postępowania choroby Alzheimera.


Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, obniża poziom białka C-reaktywnego-czynnika martwicy nowotworów i innych markerów stanu zapalnego. Niweluje poparzenia powstałe w procesie chemioterapii i radioterapii. Przyczynia się do wzmożenia pracy układu immunologicznego, a tym samym podnosi odporność organizmu. Innymi słowy – Podnosi wydolność fizyczną, przyspiesza procesy regeneracji tkanki mięśniowej, ścięgien i wiązadeł.