Trzy główne trendy w medycynie estetycznej

Trzy główne trendy w medycynie estetycznej

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła popularność wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej tj. wstrzyknięcie toksyny botulinowej, wypełnienie zmarszczek kwasem HA, czy też zamykanie naczynek skleroterapią. Stanowią one alternatywę dla metod chirurgii plastycznej ze względu na swoją stosunkowo niewielką inwazyjność i brak okresu rekonwalescencji.

Użycie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Szybki efekt bez wysokiej ingerencji, który dają zabiegi botulinowe jest niezwykle kuszący. I co równie ważne działania te są na tyle nieskomplikowane, że można je robić w przerwie na lunch. W odróżnieniu od krwawych, wymagających narkozy i rekonwalescencji operacji plastycznych, jego ingerencja ogranicza się do kilku zastrzyków, ogrzania skóry laserem, czy złuszczenia naskórka odpowiednią substancją. Trzeba jednak pamiętać, że każda ingerencja w skórę w postaci wkłucia może mieć swoje skutki uboczne.

Skutki uboczne stosowania toksyny botulinowej

Zazwyczaj powikłania są drobne. Po zastrzykach z botoksem pacjenci nie mogą unieść brwi albo zmarszczyć czoła. Nie potrafią zapanować nad opadającymi powiekami. Usta mogą być nienaturalnie, asymetrycznie powiększone. W miejscu wstrzyknięcia wypełniacza czują grudki lub nierówności, przez co twarz staje się asymetryczna. To wszystko może się zdarzyć po zabiegach, które uchodzą za bezbolesne, nieinwazyjne i absolutnie bezpieczne.

Do poważniejszych powikłań zalicza się miejscową martwicę tkanek na skutek zamknięcia światła naczynia tętniczego, odczyn zapalny lub alergiczny.

Na całe szczęście dla pacjentów powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko, a metody usuwania skutków ubocznych po zastosowaniu preparatów są dzisiejszym lekarzom dobrze znane.

Wypełnienie zmarszczek kwasem HA zdrowy trend w medycynie estetycznej

Zabieg równie popularny, jak ostrzykiwanie preparatami zawierającymi toksynę botulinową. Kwas hiularonowy występuje naturlanie w naszej skórze. Z czasem jego ilość się zmniejsza. Podając kwas hiularonowy uzupełniamy jego niedobór i pobudzamy naturalne procesy regeracyjne.

Zamykanie naczynek skleroterapią

Zabieg polega na wstrzyknięciu w światło naczynia specjalnych preparatów. Preparaty te powodują obkurczenie naczynia i kontrolowany stan zapalny. Dzięki temu naczynie kurczy się i wapnieje, przez co staje się niewidoczne.