Ultrasonografia w medycynie estetycznej i kosmetologii

Ultrasonografia w medycynie estetycznej i kosmetologii

W dniach 9-12 kwietnia br. w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii odbyło się drugie z serii szkolenie dot. wykorzystania USG o wysokiej częstotliwości do obrazowania skóry właściwej, dzięki  czemu USG znajduje swoje miejsce w dermatologii i kosmetologii.

usg_previewNa 4 dniowym szkoleniu wysokiej klasy specjaliści USG przedstawiali sposoby i możliwości oceny skóry w tym również prezentowali je na zajęciach praktyczno-pokazowych. Poruszona tematyka:

  • Ultrasonograficzne obrazowanie skóry i tkanki podskórnej- ZAGADNIENIA PODSTAWOWE (rozwój badań nad ultrasonografią skóry, rozwój aparatury, podstawy fizyczne ultrasonografii wysokich częstotliwości, ultrasonograficzny obraz skóry zdrowej, technika i standardy badania skóry, parametry poddawane ocenie, praktyczne zastosowania ultrasonograficznych badań skóry).
  • Zastosowanie ultrasonograficznych badań skóry na gruncie DERMATOLOGII ( rozwój badań ultrasonograficznych na gruncie dermatologii, przegląd prowadzonych badań w tym zakresie),
  • Zastosowanie badań ultrasonograficznych wysokiej częstotliwości na gruncie MEDYCYNY ESTETYCZNEJ I KOSMETOLOGII (diagnoza skóry, rola badań ultrasonograficznych w ocenie stanu skóry, obraz USG skóry jako wypadkowa działania wielu zmiennych, parametry użyteczne do oceny stanu skóry)

We współczesnym świecie jednym z cenionych atrybutów jest „młody i atrakcyjny wygląd’, który przekłada się na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i osiąganie sukcesów. Dążenie do zachowania atrakcyjnego wyglądu spowodowało dynamiczny rozwój medycyny estetycznej, kosmetologii, flebologii i innych pokrewnych dziedzin. Obecnie medycyna i kosmetologia dysponuje niezliczoną ilością terapii i zabiegów, które mają na celu poprawę wyglądu skóry i likwidowanie ewentualnych defektów. Ultrasonografia wysokiej częstotliwości wykorzystywana jest do badań zmian skórnych w tym nowotworowych, diagnozowania chorób np. łuszczycy, twardziny, róży oraz do monitorowania przebiegu leczenia. W kosmetologii USG wysokich częstotliwości wykorzystywana jest głównie do oceny  morfologii skóry oraz zmian w niej zachodzących pod wpływem starzenia oraz innych czynników. Stanowi również doskonałe narzędzie do oceny cellulitu i monitorowania terapii mających na celu jego redukcję. W obrazie ultrasonograficznym obrazie cellulitu wyróżniamy wszystkie warstwy charakteryzujące skórę normalną. Cechą charakterystyczną dla cellulitu jest wrastanie pasm tkanki podskórnej  w skórę właściwą w postaci tzw. „zębów” jak również występowania obrzęków.

4_preview 3_preview 2_preview 1_preview