Chociaż zabiegi w komorze hiperbarycznej wydają się samym dobrem to jednak istnieją wskazania i przeciwskazania do leczenia tą metodą. Zabieg w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem nieinwazyjnym, stosowanym w wielu rodzajach schorzeń, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zatem jakie są wskazania i przeciwskazania do leczenia tlenoterapią?
Dlatego w rezultacie należy nadmienić, że wskazania i przeciwskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej są bardzo zróżnicowane. Innymi słowy, wynika to z faktu, że tlenoterapia w komorze hiperbarycznej polega na wykorzystaniu w warunkach nadciśnienia tlenu, który jest rozpuszczony w surowicy krwi w ilości, która pokrywa zapotrzebowanie bieżące metaboliczne organizmu. Na przykład pierwsze praktyczne wykorzystanie tej metody miało miejsce w roku 1907. W komorze ciśnieniowej zastosowano czysty tlen, a zabiegowi poddano nurka. Na szeroką skalę leczenie w komorze hiperbarycznej stosuje się od lat pięćdziesiątych XX wieku.
Wskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej:
Przede wszystkim, co najważniejsze, wskazaniem do terapii w komorze hiperbarycznej są wszelkiego rodzaju schorzenia, które wymagają poprawy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Metoda ta wpływa również hamująco na proces starzenia, a także wspomaga odżywienie i regenerację komórek.
- uraz mięśniowo-szkieletowy;
- ostre niedokrwienie tkanek miękkich;
- martwicze zakażenie tkanek miękkich;
- choroby przewlekłe skóry;
- leczenie obrzęków;
- leczenie trudno gojących się rany;
- zatrucie tlenkiem węgla, methemoglobinemia;
- oparzenia termiczne;
- przyspieszenie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych;
- grzybice;
- choroby związane z niedotlenieniem tkanek;
- nagła głuchota, głuchota po urazie akustycznym;
- choroby z autoagresji inne przewlekłe choroby zapalne;
- popromienne uszkodzenie tkanek.
Przeciwwskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej:
Przede wszystkim, co najważniejsze, niestety nie każdy może skorzystać z tej metody leczenia, albowiem Istnieje cały szereg przeciwskazań do praktycznego zastosowania. Dlatego przed zastosowaniem tlenoterapii należy zasadność zabiegu skonsultować z lekarzem.
Przeciwskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej:
- rozedma płuc;
- ciąża;
- zakażenie górnych dróg oddechowych;
- przebyte operacje ucha i klatki piersiowej;
- zapalenie zatok przynosowych;
- padaczka;
- POChP (Przewlekła choroba płuc);
- uraz ciśnieniowy zatok i płuc;
- astma;
- gorączka i stan podgorączkowy;
- zaćma, wytrzeszczu oczu;
- rozsiana choroba nowotworowa;
- krwotok i obrzęk płuc;
- wszczepiony rozrusznik serca;
- zabiegów w komorze hiperbarycznej nie należy wykonywać w przypadku przyjmowania niektórych leków.
Podsumowując, w skrócie – Należy pamiętać, że zanim poddamy się terapii powinniśmy skonsultować to z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach wiąże się to leczenie z ryzykiem powikłań za sprawą wysokiego ciśnienia lub za sprawą toksycznego działanie sprężonego tlenu. Wywiad lekarski jest niezbędny przed rozpoczęciem leczenia, gdyż dzięki temu można wykluczyć wszelkie przeciwskazania do zabiegów.