XIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Antiaging

XIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Antiaging

W dniach 4-6 października 2013r. już po raz 13 odbył się Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Organizatorem Kongresu jest Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, które powstało w 1993 roku pierwotnie pod nazwą Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Bodźcem do utworzenia Towarzystwa był stały rozwój i wzrost znaczenia nowej w tamtych czasach gałęzi medycyny w Polsce – medycyny estetycznej.

Od zawsze był to jeden z największych kongresów tego typu w Polsce i cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wśród lekarzy zajmujących medycyną estetyczną, chirurgią estetyczną, flebologią, dermatologią, medycyną przeciw-starzeniową, ginekologią estetyczną, kosmetologią, medi-spa i wszystkich zainteresowanym ideą dobrostanu psychofizycznego.

Tym razem kongres zdawał się być robiony z nieco mniejszym rozmachem, ewidentnie mniej uczestników niż w zeszłym roku, nieco niższy poziom prac naukowych, znacznie więcej wystąpień typowo reklamujących określony produkt, mało prac odkrywczych, autorskich lub powielanie tematyki poprzednich lat, komercjalizacja wkradająca się jawnie nawet do świata nauki.

Zjazd tego typu nie jest jednak typowo naukowym spotkaniem. Cieszy się zainteresowaniem również ze względu na jedyną często możliwość spotkania znajomych lekarzy, którzy na co dzień zajęci są praca w swoich Gabinetach. Również kuluarowe rozmowy dają wiele ciekawych informacji jak funkcjonuje obecnie rynek medycyny estetycznej.

kongres