Implanty zębowe

Implanty zębowe

Implanty zębowe to sztuczne korzenie zęba, ale także zastępujące,  usunięte lub utracone wcześniej korzenie naturalne. Wypełnienie umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implant stomatologiczny umieszczany jest w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku.

Rodzaje implantów zębowych

Istnieją różne rodzaje implantów stomatologicznych. Najpopularniejsze z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe, ponieważ są wyjątkowo trwałe i mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe. Uważane są zatem za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ substancja ta przypomina naturalną tkankę zęba i jest bardziej odporna na ścieranie. Dlatego też jego wielką zaletą jest to, że ten rodzaj materiału idealnie wiąże się z tkanką kostną. Implanty cyrkonowe nie reagują także na zmiany temperatury. Dodatkowo cechują się odpornością na substancje kwaśne. Dlatego nie zmieniają smaku spożywanych potraw, są bezpieczne i nie wykazują interakcji z materiałami stomatologicznymi.

Wskazania

Implanty zębowe stosuje się w przypadku, kiedy pacjent utracił swoje naturalne zęby. Zabieg ten może obejmować zarówno pojedynczy ząb, jak i całą szczękę, a jego zasięg zależny jest wyłącznie od potrzeb pacjenta. Dodatkowo, wskazaniem do założenia implantów stomatologicznych może również dyskomfort pacjentów, którzy z rożnych przyczyn nie chcą lub nie mogą nosić protezy zębowej.

Przeciwwskazania

Implant zębowy najczęściej traktowany jest przez pacjenta jako własny, dzięki czemu szybko przyzwyczaja się do niego po zabiegu. Pojawiają się jednak przypadki, w których dochodzi do odrzucenia implantu. Powodami takich reakcji mogą być:

  • osteoporoza,
  • choroby jamy ustnej i przyzębia, np. parodontoza,
  • cukrzyca,
  • choroby psychiczne,
  • bruksizm – zgrzytanie zębami o podłożu nerwicowym,
  • alkoholizm,
  • AIDS,
  • nowotwory,
  • narkomania,
  • ciąża.

Przebieg zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych

Zabieg umieszczenia implantu w kości jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Dlatego też jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w sposób niezwykle delikatny. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Natomiast nie różnią się one znacząco od postępowania po innym zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej np. po usunięciu zęba.

Rekonwalescencja

Okres rekonwalescencji po wszczepieniu implanta zębowego trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, w zależności na przykład od tego, czy szczęka została poddana zabiegowi. W żuchwie proces osteointegracji przebiega szybciej, od 3 do 4 miesięcy, w szczęce trwa to 5-6 miesięcy. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać gorących pokarmów i płynów, a przez pierwsze 2 dni po zabiegu mówić możliwie mało. Dodatkowo, nie należy również korzystać z sauny i solarium.