Korekcja blizn

Korekcja blizn

Blizny to naturalny efekt gojenia się ran na skórze. Mogą jednak stać się przyczyną dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jej wygląd i wielkość zależy od uwarunkowań genetycznych i reakcji pacjenta na proces gojenia, miejsce występowania rany, okoliczności jej powstania i przebieg gojenia. Blizny nie można całkowicie zniwelować, można ją tylko skorygować tak, aby była mniej widoczna lub prawie niewidoczna. Korekcja blizn to wieloetapowy proces, obejmujący stosowanie maści, żeli, plastrów, jak również zabiegów leczniczych takich jak lampy LED, laseroterapia, dermabrazja, peelingi, radiofrekwencja, wymrażanie, podawanie sterydów czy osocza bogatopłytkowego.

 

Wskazania do usuwania blizn

 • blizny potrądzikowe,
 • pourazowe uszkodzenia i blizny,
 • blizny pooperacyjne,
 • uszkodzenia skóry po oparzeniach.

Przeciwwskazania

Zarówno do laserowego, jak i chirurgicznego usuwania blizn zalicza się następujące przeciwwskazania:

 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • ciąża i okres karmienia,
 • stosowanie ziół i leków uwrażliwiających na światło,
 • zaburzenia ciśnienia,
 • niedokrwistość,
 • nadczynność tarczycy,
 • niedawne zabiegi wypełniania zmarszczek kwasem polimlekowym lub hialuronowym – w przypadku metody laserowej,
 • mocna opalenizna – w przypadku metody laserowej,
 • mocne zapalenie skóry – w przypadku metody chirurgicznej.

Metody korekcji blizn

Warto pamiętać, że blizny nie stanowią jedynie problemu estetycznego. Rozległe, głębokie blizny mogą prowadzić niekiedy do upośledzenia ruchu oraz procesu wzrostu niektórych partii ciała. Istnieje wiele różnych metod usuwania blizn.

Leczenie farmakologiczne

Jeżeli blizny są stosunkowo płaskie i gładkie, do ich usunięcia wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne. Blizny będące efektem przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwa się poprzez noszenie specjalnych opatrunków uciskowych przez okres 7-14 dni. Zabiegiem wspomagającym usuwanie blizn mogą być ponadto masaże uciskowe oraz wodne.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe jest specjalnie przygotowanym preparatem bazującym na krwi i jest wytwarzany z krwi pacjenta poddającego się zabiegowi. Preparat zawiera zwiększoną ilość płytek krwi oraz licznych czynników wzrostu, które umożliwiają skuteczne procesy regeneracyjne. Jego właściwości dla niektórych typów blizn są najlepiej dopasowane co sprzyja zarówno korekcji jak i późniejszemu gojeniu po zabiegu.

Zabiegi laserowe

Większe blizny usuwa się za pomocą specjalistycznych zabiegów z użyciem lasera. Są one najskuteczniejsze w usuwaniu blizn płaskich, zapadniętych i uniesionych. Głowica lasera przyłożona do blizny dzięki przesyłowi energii tworzy w jej obrębie mikrouszkodzenia, które razem ze zdrowymi komórkami zaczynają bardzo intensywny proces regeneracji skóry. Dzięki temu blizna mięknie, blednie i zaczyna przypominać zdrową skórę. Do innych zabiegów korekcji blizn z zakresy medycyny estetycznej zalicza się mikrodermabrazję, głębokie peelingi chemiczne oraz mezoterapię bezigłową.

Zabiegi chirurgiczne

Operacje tego typu sprawdzają się zwłaszcza przy zmniejszaniu i poprawie wyglądu bliznowców oraz przykurczy bliznowatych, a także bardzo rozległych blizn będących skutkiem np. oparzeń lub wypadków. Zabieg chirurgicznego usuwania blizny przeważnie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyczny najpierw szkicuje wokół blizny linie, po których później tnie skórę i usuwa bliznę. W następnym etapie lekarz precyzyjnie zszywa skórę, stosując jedną z wybranych metod.