Ginekomastia jest nadmiernie rozwiniętym gruczołem piersiowym u mężczyzn. Wywołują ją najczęściej zaburzeniazaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków takich jak sterydy anaboliczne, długotrwałe palenie marihuany lub wpływ niewłaściwej, bogatej w estrogeny diety. Gruczoł piersiowy w tym przypadku ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, a także jest obrzmiały.
Ginekomastia w niektórych przypadkach może się objawiać dolegliwościami bólowymi. Redukcja męskich piersi pozwala na usunięciu przerośniętej tkanki za pomocą odessania lub wycięcia.
Wskazania
- przerost gruczołu piersiowego,
- tłuszczowy przerost męskiej piersi
Przeciwwskazania
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- stosowanie leków anabolicznych.
Opis zabiegu
Redukcję męskich piersi przeprowadza się na kilka sposobów. W zależności od indywidualnych wskazań możliwe jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji infradźwiękowej NIL. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje rozbity i odessany, a na skórze pozostają najczęściej dwie ok. trzymilimetrowe dziurki. W przypadku dużej ilości tkanki gruczołowej można wybrać metodę klasyczną.
Cięcie chirurgiczne wykonuje się pod brodawką sutkową (3-4cm długości) i tą drogą usuwa się gruczoł. Po zabiegu próbkę wysyła się do badania histopatologicznego.
Najczęściej nadmiar tkanek w okolicy klatki piersiowej u mężczyzn składa się zarówno z tkanki tłuszczowej jak i gruczołu piersiowego. W takim przypadku stosujemy metody łączone. Tłuszcz odsysa się metodą liposukcji NIL, a pozostały gruczoł piersiowy usuwa się „na otwarto” przez mikrocięcia zlokalizowane wzdłuż dolnego brzegu otoczki sutkowej.
Taka lokalizacja dostępu chirurgicznego powoduje, że blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne.
Ginekomastia – galeria: PRZED i PO zabiegu
Rekonwalescencja
Po redukcji męskich piersi pacjent powinien nosić ubranko uciskowe przez okres ok. 3-4 tygodni. Do pracy można wrócić zwykle jeden do dwóch dni po operacji. Zalecana jest wstrzemięźliwość od aktywności seksualnej przez okres od 1-2 tygodni. Natomiast ćwiczenia fizyczna i zajęcia siłowe przeciwwskazane są przez okres czterech tygodni. Zwykle po miesiącu można wrócić do normalnego funkcjonowania i aktywności. Po zabiegu ginekomastii zaleca się również brak ekspozycji blizn na słońce przez 6 miesięcy, gdyż promieniowanie słoneczne może pozostawić trwałe przebarwienia skórne.
Ryzyka po zabiegu
- zatorowość naczyń,
- odma opłucnowa,
- krwiaki,
- krwotoki,
- infekcje miejsca operowanego,
- opóźnione gojenie ran,
- przerosłe blizny i bliznowce,
- miejscowa martwica skóry,
- przebarwienia skóry,
- przedłużająca się bolesność miejsca operowanego,
- gromadzenie się płynu surowiczego pod skórą.