Operacja plastyczna nosa, obok powiększania piersi i liposukcji, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów plastycznych. Dzięki korekcji nosa pacjenci mogą pozbyć się krzywego i garbatego nosa, a także wyleczyć choroby zatok przynosowych. Operacja plastyczna nosa pozwala również na usunięcie wad wrodzonych, a także na usunięciu przeszkód utrudniających oddychanie. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów w każdym wieku, którzy zakończyli wzrost i rozwój nosa.
Wskazania
- garb nosa,
- wysoki nos,
- nos opadający,
- nos długi,
- kulka na koniuszku nosa,
- korekta nosa po uprzednich zabiegach korekcyjnych,
- wtórna korekcja nosa,
- korekcja nosa po urazie.
Przeciwwskazania do operacji plastycznej nosa
- zdiagnozowana niedokrwistość,
- skazy naczyniowe,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- ropne zapalenie zatok i twarzy,
- cukrzyca.
Opis zabiegu
W zależności od zakresu operacji korekcja nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Większość nacięć wykonuje się wewnątrz nosa dzięki czemu unika się widocznych blizn. W miejscu nacięć na skórze i błonie śluzowej zakłada się szwy rozpuszczalne, które nie wymagają zdejmowania. W pierwszym etapie operacja plastyczna nosa polega na odseparowaniu skóry od nosa, czyli odsłonięciu szkieletu chrzęstnego i kostnego. Następnie lekarz modeluje odsłoniętą część, usuwając przy tym częściowo chrząstki skrzydłowe i formując koniec nosa. Jeśli istnieje taka potrzeba usuwany jest także garbek i zwężana jest kostna część nosa. Przy zszywaniu ran wprowadza się do nosa setony, stabilizuje przegrodę nosową i zakłada gips, który ma za zadanie podtrzymać nowy kształt nosa.
Rekonwalescencja
Operacja plastyczna nosa odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że już po jej zakończeniu pacjent może zostać wypisany do domu. Po zabiegu korekty nosa może się pojawić obrzęk, ustępujący zazwyczaj po okresie ok. 3-4 tygodni od operacji. Pierwszego dnia po zabiegu należy pozostać w łóżku z głową uniesioną wyżej i stosować zimne okłady zmniejszające krwiaki i obrzęki. W ciągu następnych kilku dni nie należy zbyt aktywnie usuwać wysięku z nosa. Przez trzy kolejne miesiące należy unikać przegrzewania się i oziębiania. Dodatkowo, po korekcji nosa może on być bardzo wrażliwy na urazy, dlatego zaleca się unikanie uprawiania sportów, gwałtownych ruchów, wysiłku, a także rezygnację z korzystania z solarium czy sauny. Pacjent uzyskuje odpowiedni wygląd już po miesiącu od operacji, jednak nos, aby wygoić się całkowicie potrzebuje ok. pół roku.