Lakowanie zębów

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg z zakresu profilaktyki. Jego głównym celem jest odpowiednie zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są zęby trzonowe. Górna powierzchnia tych zębów nie jest płaska – znajdują się tam zagłębienia, pofałdowania i szczeliny, które ułatwiają przeżuwanie pokarmów. W tych miejscach najczęściej zalega płytka nazębna i to ona jest główną przyczyną powstawania próchnicy. Dlatego też górna powierzchnia zębów zostaje zabezpieczona specjalnym lakiem, dzięki czemu płytki są chronione przed pojawieniem się ubytków próchnicowych.

Wskazania do lakowania zębów

Lakowanie zębów może być przeprowadzone na wszystkich zębach trzonowych, zarówno mlecznych, jak i stałych, oraz w zębach przedtrzonowych. Lakowanie powinno przeprowadzić się możliwie jak najszybciej po wyrznięciu zęba, a więc w przypadku pierwszych zębów trzonowych stałych w wieku ok. 6-8 lat. Następnie warto zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa i na bieżąco lakować kolejno pojawiające się zęby. Powierzchnia zęba poddana zabiegowi lakowania zębów powinna być wolna od oznak próchnicy.

Przebieg lakowania zębów

W pierwszym etapie stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba, do której przymocowany będzie lak. Służy do tego specjalna szczoteczka. Po dokładnym oczyszczeniu bruzd, na powierzchnię zęba naniesiony zostaje wytrawiacz w postaci żelu. Dzięki niemu materiał stosowany do uszczelniania bruzd dokładnie i mocno przylega do powierzchni zęba. Wytrawiacz zostaje wypłukany wodą, a powierzchnia zęba dokładnie wysuszona. Następnie lekarz nanosi na bruzdy cienką warstwę laku i dokładnie ją rozprowadza – powinien on szczelnie pokryć wszystkie bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Na koniec lakowania zębów preparat naświetla się specjalną lampą, co powoduje związanie laku.

Lakierowanie zębów

Zabieg lakierowania zębów dostarcza zębom wysokie dawki fluoru w odpowiednim stężeniu. Przeprowadzenie tej procedury ma zapobiegać procesowi rozwoju próchnicy. Ważne jest, by lakier nakładał stomatolog, bowiem wykorzystywany do tej czynności preparat zawiera wysokie stężenie fluoru.

Wskazania

Lakierowanie zębów u dzieci powinno być pierwszy raz przeprowadzone na zębach mlecznych u najmłodszych w wieku przedszkolnym. W ten sposób chroni się je przed zbyt szybkim wypadaniem. U dorosłych pacjentów warto lakierować zęby w regularnych odstępach czasu. Powinny o to zadbać przede wszystkim osoby, u których ryzyko wystąpienia próchnicy jest ponadprzeciętne. Częstsze lakierowanie zębów zalecane jest też pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Cierpią oni na nadwrażliwość uaktywniającą się podczas spożywania bardzo gorących lub bardzo zimnych posiłków.

Przebieg lakierowania zębów

Lakierowanie zębów należy do zabiegów bezbolesnych. Przed przeprowadzeniem go, warto najpierw profesjonalnie oczyścić zęby – wykonać skaling oraz piaskowanie zębów. Potem stomatolog oczyszcza, a w następnej kolejności osusza powierzchnie zębowe. Za pomocą pędzelka nakłada preparat z zawartością fluoru. Lakier wysycha już po kilku minutach. Pacjent nie powinien płukać zębów po zabiegu. Przez dwie godziny nie może także jeść ani pić.