Lipoliza jest nowoczesną metodą medycyny estetycznej, która pozwala na bezoperacyjną, trwałą i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Zadaniem lipolizy jest usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała poprzez wprowadzenie substancji niszczących komórki tłuszczowe i rozpuszczające tłuszcz. Rutynowo wprowadza się mieszankę fosfatydylocholiny i deoksycholanu (czasami sam deoksycholat bez fosfatydylocholiny) oraz substancje wspomagające (np.wyciąg z karczocha, mikroelementy, antyoksydanty).
Zabieg może być wykonywany na twarzy, można zlikwidować tzw. drugi podbródek, na kończynach- udach, ramionach, kolanach, ramionach oraz na tułowiu – na powierzchni brzucha, pośladkach i biodrach, bokach brzucha, karku. Czasami metodą tą likwiduje się tłuszczaki.
Przebieg zabiegu
Wybraną partię skóry poddaje się serii specjalnych zastrzyków. Lekarz używa cienkiej igły do wykonywania nakłuć, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny a samych nakłuć jest niewiele.
W trakcie zabiegu lekarz prowadzi masaż miejsc, gdzie wykonywał nakłucia, co sprawia, że preparat równomiernie rozmieszcza się po okolicy. Czas trwania zabiegu mieści się zwykle w kilkunastu minutach.
Przeciwwskazania
- osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą
- ciąża i karmienie piersią
- choroby nerek i wątroby
- zaburzenia związane z krzepliwością krwi
- duża otyłość
- infekcje skóry, szczególnie w miejscach podawania
- patologiczna otyłość
- nadmierna otyłość
- sclerosis multiplex
- padaczka
- alergie na składniki preparatu
Postępowanie po zabiegu
Pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.
Na okolicę wstrzyknięcia preparatu zaleca się przyłożenie zimnego kompresu. Pozwala on na znaczne wyeliminowanie zaczerwienienia, bólu oraz obrzęku tkanki. Nie zaleca się przyjmowania leków przeciwzapalnych, aby nie hamować działania preparatu.
Lekarz zaleci także ograniczenie diety i jak najszybszą dużą aktywność fizyczną w celu „spalania” rozpuszczonego tłuszczu.
Jeśli chodzi o ddbanie o miejsce w którym przeprowadzano zabieg, lekarz będzie rekomendował codzienne masowanie okolicy poddanej zabiegowi w celu przyspieszenia efektu i równomierności działania mieszanki fosfatydylocholiny i deoksycholatu.
Efekt
Efekty utraty kilku cm w obwodzie można zauważyć w przeciągu kilku miesięcy, nie jest to więc metoda szybka. W przypadku niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej wystarczą zwykle 2-3 zabiegi. Jeżeli natomiast tkanka tłuszczowa jest gruba i obfita, ilość zabiegów musi być większa 5-7 sesji. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić minimum kilka tygodni. W niektórych przypadkach lipoliza może być alternatywą do liposukcji.
Działanie uboczne
W miejscu podania preparatu pojawia się zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia, które szybko ustępują.
Po zabiegu może również pojawić się obrzęk i utrzymujące się bolesne i piekące zaczerwienienie lub świąd czy drobne krwiaki. Są to typowe i normalne objawy rozpadu komórek tłuszczowych.
Stosowany preparat
Do przeprowadzenia zabiegu lipolizy używa się preparatów o nazwach:
- Revital Celluform,
- Lipodren,
- Aqualyx,
- Dermaheal LL