Makijaż permanentny

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny lub też dermopigmentacja, mikropigmentacja czy makijaż medyczny, zaliczany jest do zabiegów kosmetycznych, które zmieniają wygląd skóry na dłużej. Makijaż permanentny najczęściej wykonuje się na twarzy w okolicach oczu, brwi oraz ust. Gwarantuje on trwałość oraz efektywność tuszowania niedoskonałości. Pożądany wygląd cery można uzyskać dzięki specjalnym pigmentom, które podaje się pod skórę za pomocą specjalistycznego urządzenia kosmetycznego.

Wskazania

Makijaż permanentny dedykowany jest tym kobietom, które zmagają się z problemami związanymi z tradycyjnym make-upem. Szczególnie można polecić go osobom, które wykazują reakcje uczuleniowe na niektóre kosmetyki. Makijaż permanentny jest również dobrym sposobem na pozbycie się problemu rozmazywania tradycyjnego makijażu oraz braku cierpliwości czy czasu do codziennego malowania się. Trwały makijaż to również idealne rozwiązanie dla skóry z przebarwieniami oraz bliznami, a także dla poprawy symetryczności i wizualnej gęstości brwi.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań przed wykonaniem permanentnego makijażu zalicz się:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • chorzy lub nosiciele wirusa HCV lub HIV,
  • choroby nowotworowe,
  • skłonność do bliznowacenia,
  • infekcje skórne,
  • opryszczka,
  • stany zapalne,
  • choroby zakaźne.

Opis wykonania zabiegu – makijaż permanentny

Makijaż permanentny zwykle poprzedza rozmowa z lekarzem lub kosmetologiem, w trakcie której ustala się, jaki efekt może zostać uzyskany w czasie zabiegu. Bezpośrednio przed zabiegiem podajemy znieczulenie. Następnie przystępujemy do wstrzyknięcia pigmentu w skórę. W tym celu wykorzystujemy precyzyjny aparat, który dociera igłą do jasnej warstwy naskórka. Następnie wprowadzamy do skóry delikatne barwniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Po wykonaniu makijażu permanentnego skórę należy zdezynfekować i nałożyć na nią krem o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym.

W trakcie zabiegu lekarz narusza jedynie warstwę jasną naskórka. W związku z tym, że nie przebiegają przez nią nerwy ani naczynia krwionośne, zabieg jest bezbolesny i nie towarzyszy mu krwawienie. Dodatkowo, nie powinno również dochodzić do opuchnięć oraz zaczerwień, jak również stanów zapalnych skóry.

Rekonwalescencja

Po zabiegu permanentnego makijażu należy przede wszystkim odpowiednio dbać o skórę twarzy. Zaraz po jego wykonaniu pacjentka może  czuć się niekomfortowo, ze względy na efekt, który może być nieco zbyt wyrazisty. Po upływie pięciu dni makijaż permanentny blednie jednak nawet o połowę. Po wykonaniu makijażu permanentnego należy przestrzegać kilku zasad. Nie wolno trzeć ani drapać zabarwionych miejsc. Twarz można myć tylko i wyłącznie środkiem, zaleconym przez lekarza. Dodatkowo, należy również pamiętać o regularnym natłuszczaniu brwi i ust do trzech dni po zabiegu.

Makijaż permanentny można powtarzać po kilku miesiącach w celu osiągnięcia bardziej wyrazistego efektu.