Odbudowa zęba

Odbudowa zęba

Odbudowa zęba jest możliwa nawet wtedy, gdy doszło do znacznego uszkodzenia korony. W zależności od stopnia zniszczenia wykonujemy odbudowę zęba na korzeniu, włóknie szklanym lub za pomocą kompozytu. Wybór określonej metody uzależniony jest od stopnia zniszczenia, rodzaju zęba i oczekiwanych efektów leczenia.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowę zęba na włóknie szklanym wykonujemy na przednich zębach w celu wzmocnienia korony i zabezpieczenia zębów przed złamaniami. Wkład z włókna szklanego wprowadzamy do kanału zębowego. Dzięki temu ząb jest odpowiednio wzmocniony, a także zwiększa się jego powierzchnia. Włókno szklane jest bardzo wytrzymałe oraz polecane ze względów estetycznych.

Odbudowa zęba kompozytem

Odbudowa zęba kompozytem to popularna metoda nieinwazyjna. Kompozyty to materiały złożone, które składają się z organicznej żywicowej matrycy, nieorganicznego wypełniacza składającego się z krzemionki, kwarcu, szkła oraz związków zawierających fluor, czynnika spajającego oraz systemu inicjator/akcelerator. Podczas zabiegu dochodzi do minimalnej preparacji zęba, a procedura podzielona jest na trzy etapy:

  1. wytrawienie szkliwa za pomocą delikatnego kwasu,
  2. wypełnienie ubytków za pomocą żywicy kompozytowej,
  3. nałożenie kompozytu.

Jeśli uszkodzenia lub zniekształcenia są duże, to w celu odbudowy zęba stosowane są licówki porcelanowe, które umieszcza się na płynnej żywicy.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Odbudowa po leczeniu kanałowym powinna nie tylko przywrócić zębom podstawową funkcję, a także odpowiednio zabezpieczyć je przez złamaniem. W czasie leczenia kanałowego usuwane są tkanki miękkie i twarde, przez co ściany komory i korzenia stają się bardziej kruche. Warto wówczas odbudować ząb, dzięki czemu przeciwdziała się uszkodzeniom mechanicznym oraz wtórnej infekcji kanałów. Jeżeli ścianki boczne zęba są w dobrym stanie, można z powodzeniem wykonujemy odbudowę zęba za pomocą kompozytu. Natomiast, jeżeli ząb ma osłabiony korzeń, to konieczna jest odbudowa na włóknie szklanym.

Odbudowa zęba na korzeniu

Odbudowę zęba na korzeniu wykonujemy, gdy zniszczeniu ulegnie korona zębów. Wówczas możemy wykonać odbudowę na zdrowym, pozostającym w dziąśle, korzeniu. W obrębie tej metody stosujemy dwie możliwości: wkład koronowo-korzeniowy oraz założenie korony na zębie. Wkład koronowo-korzeniowy polega na umieszczeniu w korzeniu zęba sztyftu, na którym mocowana jest korona. Ta z kolei zalecana w przypadku mniejszego uszkodzenia zęba. Koronę protetyczną mocujemy na oszlifowanej naturalnej koronie zęba.