Plastyka powłok brzucha

Plastyka powłok brzucha

Abdominoplastyka (nazywana również plastyką brzucha) jest rozległym zabiegiem mającym na celu likwidację wystającego i obwisłego fałdu brzusznego. Wykorzystuje się w niej zatem napięcie mięśni poprzecznych brzucha przy jednoczesnym pozbyciu się nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zabieg znacznej poprawia się wygląd samego brzucha i usuwa w dużej mierze rozstępy na brzuchu.

Wskazania

Plastyka powłok brzucha – najczęściej wykuje się ją ze względów estetycznych w celu poprawy komfortu psychicznego pacjentów. Do głównych wskazań można zaliczyć:

 • dyskomfort związany z niezadowoleniem z wyglądu własnego brzucha, przy czym dieta i ćwiczenia nie są wystarczające,
 • znaczna utrata masy ciała,
 • ciąża,
 • nieestetyczne fałdy,
 • rozstępy,
 • operacje bariatryczne.

Przeciwwskazania

 • niewyrównane nadciśnienie,
 • serca, zaburzenia krzepliwości,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • ogólny stan zapalany wynikający z przeziębienia,
 • infekcja bakteryjna leczona antybiotykami,
 • kobiety planujące zajść w ciążę.

Zabieg ten nie powinien być przeprowadzany u osób starszych (powyżej 65 roku życia), u których ryzyko powikłań wynikające z obciążenia rozległą operacją i znieczuleniem ogólnym jest znacznie wyższe.

Przebieg zabiegu abdominoplastyki

Zabieg plastyki brzucha przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym lub analgosedacji. Wybór znieczulenia zależy od wskazań, decyzji lekarza i rozległości zabiegu. Operator przepowadzający abdominoplastykę zwykle zaczyna od cięcia skórnego o różnej długości przebiegającego między kolcami biodrowymi i pod pępkiem. Dlatego płat skóry wraz z tkanką tłuszczową odwarstwia się na całej operowanej powierzchni, odsłaniając mięśnie brzucha. Następnie lekarz odpowiednio zszywa mięśnie brzucha, nadając efekt wyszczuplenia sylwetki. Nadmiar tkanki tłuszczowej wycina się z obszaru brzucha. Plastyka powłok brzucha często wykonywana jest również z liposukcją.

Miniabdominoplastykę wykonujemy zatem w znieczuleniu miejscowym lub tzw. sedacji, a zabieg ten często wystarcza do skorygowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przy niewielkich zmianach czasami wykonujemy jedynie korekcję w dolnej części brzucha. Dzięki temu zabieg ten jest mniej rozległy  i wiąże się z mniejszymi powikłaniami i objawami niepożądanymi.

Rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzi ubrany w pas przepuklinowy i stosować go przez kilka tygodni. W okresie pooperacyjnym pacjent oprócz leków przeciwbólowych powinien dostać również leki przeciwkrzepliwe. Po plastyce brzucha pacjenci pozostają średnio 2-3 dni w salonie. Dzięki temu w tym okresie codziennie wykonywane są opatrunki, kontrolowany jest stan miejscowy oraz ilość i zawartość treści z drenów.

Po kilku dniach usuwane są dreny. Szwy skórne usuwa się po dwóch tygodniach od zabiegu. Dzięki temu po abdominoplastyce do pracy powraca się średnio po miesiącu. Zakaz dźwigania obowiązuje przez okres od 3 miesiące do pół roku po operacji.