Powiększanie biustu

Powiększanie biustu

Na liście najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej pierwsze miejsce zajmuje powiększanie biustu. Jedną z metod powiększania piersi jest stosowanie implantów, które na drodze zabiegu operacyjnego wszczepia się do kobiecych piersi. Wyróżnia się kilka typów implantów. Najczęściej stosowane są implanty silikonowe, jak również implanty wypełnione solą fizjologiczną.

Rodzaje implantów

Inna klasyfikacja zakłada podział protez ze względu na ich kształt, a w niej wyróżnia się implanty anatomiczne i okrągłe. Każda z tych protez ma swoje wady i zalety, a ich właściwe ukształtowanie pozwala w indywidualny sposób dobrać idealny rozmiar i kształt implantu dla każdej kobiety.

Okrągłe implanty polecane są przez chirurgów tym kobietom, które pragną chwalić się biustem. Wypełnienia tego typu zapewniają idealny kształt, bez nadawania mu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego, jak ma to miejsce w przypadku anatomicznych implantów piersi.

Implanty anatomiczne piersi nadają piersiom bardziej naturalny wygląd, zachowując lekką linię opadania.  Mają postać kropli łzy, przez co przypominają naturalny kształt gruczołu piersiowego. Wybierają je kobiety, które chcą powiększyć biust dyskretnie – piersi są wyraźnie większe, ale wyglądają bardziej naturalnie.

Wskazania

 • chęć poprawy swojego wyglądu,
 • zmiana wielkości i kształtu piersi po przebytej ciąży,
 • znaczna asymetria obu piersi,
 • konieczność chirurgicznej rekonstrukcji piersi,
 • niedorozwój piersi,
 • korekta wady wrodzonej przy zespole Polanda,
 • piersi bulwiaste,
 • inne zaburzenia kształtu piersi.

Przeciwwskazania

 • infekcje,
 • niewydolność krążeniowo – oddechowa,
 • poważne schorzenia wątroby,
 • ciężkie zaburzenia funkcji nerek,
 • choroby układowe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przygotowanie do zabiegu

Kobieta przygotowana do zabiegu powiększania biustu powinna wykonać wcześniej pełen pakiet podstawowych badań laboratoryjnych. Do badań tego rodzaju zalicza się: morfologia krwi, poziom elektrolitów w surowicy, ogólne badanie moczu. Ponadto konieczne jest wykonanie posiewu bakteriologicznego z przedsionka nosa, zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, badania elektrokardiograficznego oraz u pacjentek po 40 roku życia badania mammograficznego piersi. Pacjentka na dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinna zażywać preparatów zawierających witaminę E oraz kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna S itp.). Najlepszym czasem na przeprowadzenie powiększania biustu jest okres miedzy 7 a 12 dniem cyklu miesiączkowego.

Opis zabiegu

Metoda chirurgiczna zabiegu powiększania piersi dobierana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę specyficzną budowę każdej z pacjentek. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Implanty piersi mogą być wkładane poprzez nacięcie wykonane w fałdzie podpiersiowym, w dole pachowym  lub wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej. Implanty piersi umieszczamy pod lub nad mięśniem piersiowym. Wkładając implant pod mięsień uzyskujemy lepszy efekt estetyczny, metoda gwarantuje większe bezpieczeństwo pacjentki i mniejsze prawdopodobieństwo powstania torebki wokół implantu. Cała operacja powiększania biustu trwa około godziny.

Powiększanie biustu z podniesieniem

Piersi często tracą też swoją jędrność, przez co stają się bardziej obwisłe. Przyczyną może być szybka utrata kilogramów, karmienie piersią czy starzenie się organizmu. Zabieg podniesienia piersi polega na wymodelowaniu ich w taki sposób, aby brodawki oraz otoczki umiejscowione były na oczekiwanej wysokości. W pierwszym etapie podczas zabiegu nasi chirurdzy wprowadzają indywidualnie dobrany implant pod gruczoł piersiowy, bądź mięsień piersiowy. W drugiej części zabiegu redukujemy nadmiar zwiotczałej skóry, która odpowiedzialna jest za obwisłe piersi. Następnie skórę zszywamy za pomocą śródskórnych szwów wchłanialnych. Metodę szycia dobiera się indywidualnie, aby jak najdokładniej ukryć blizny pooperacyjne.

Wymiana implantów piersi

Współcześnie implanty piersiowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów i nierzadko mają dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że nie trzeba ich wymieniać, o ile pacjentka sama nie zechce poddać się kolejnej operacji powiększenia biustu. Niektóre implanty posiadają 10-letnią gwarancję i po tym czasie można wymienić je na nowe, biorąc pod uwagę jakość samej protezy piersiowej. Dane na temat modelu wszczepionych implantów piersiowych oraz warunków gwarancji powinny być zamieszczone w pisemnej informacji, jaką pacjentka otrzymuje w dniu wypisu z salonu.