Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna oraz odpowiednia edukacja w tym zakresie ma na calu zapobieganie powstawaniu groźnych chorób jamy ustnej i zębów.

Porady dentystyczne i przeglądy

Profilaktyka stomatologiczna składa się z stomatologicznego przeglądu zębów, który powinno wykonywać się dwa razy w roku. Regularna wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z 2 części: badania okresowego oraz czyszczenia jamy ustnej. W trakcie badania okresowego dentysta bada stan zębów i dziąseł, sprawdza czy nie pojawiły się żadne nowe, niepokojące zmiany. Następnie sprawdzany jest stan dziąseł za pomocą specjalnego narzędzia do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami a dziąsłami.

Profilaktyka stomatologiczna to również odpowiednia opieka pacjenta. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, zapewniając pacjentom nie tylko profesjonalne leczenie za pomocą sprawdzonych sposobów i wysokiej jakości sprzętu, ale także specjalistyczne porady stomatologiczne. Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania naszych pacjentów, rozwiewamy wątpliwości, doradzamy, instruujemy w temacie higieny jamy ustnej.

Opatrunek i fleczer

Tymczasowy opatrunek stosowany jest w momencie, gdy ząb wymaga długiego leczenia (np. leczenia kanałowego). Tymczasowe wypełnienie, czyli tzw. fleczer wykonany jest ze specjalnego materiału, który w przeciwieństwie do stałej plomby, łatwo się zakłada i szybko zdejmuje. Jego zadaniem jest czasowe wypełnienie ubytku tak, aby ząb był chroniony przed dostaniem się do niego resztek jedzenia, co mogłoby skutkować rozwojem niebezpiecznych bakterii. Fleczer jest odpowiednio szczelny, dobrze przylega do zęba, a także cechuje się odpornością na szczotkowanie zębów czy rozdrabnianie pokarmów.

Profilaktyka stomatologiczna – dewitalizacja miazgi

Dewitalizacja miazgi to jeden z etapów leczenia kanałowego.N iekiedy próchnica zębowa jest tak zaawansowana, że prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, a wtedy leczenie kanałowe staje się konieczne. Początkowym etapem jest właśnie dewitalizacja miazgi, czyli tak zwane zatrucie zęba. Polega to na umieszczeniu w pobliżu miazgi specjalnej substancji, która powoduje lokalną, kontrolowaną martwicę miazgi. Po umieszczeniu ubytek zamyka się opatrunkiem na czas 7 do 14 dni, po tym okresie możliwe jest dalsze leczenie kanałowe.

Znieczulenie miejscowe

Stosowanie znieczulenia miejscowego również zalicza się do odpowiedniej profilaktyki stomatologicznej. Znieczulenie miejscowe w stomatologii można w zasadzie podzielić na trzy różne znieczulenia. Pierwsze to znieczulenie powierzchniowe – czyli nałożenie na powierzchnię śluzówki na watce lub wałku z ligniny żelu lub sprayu znieczulającego. Drugi rodzaj znieczulenia to znieczulenie nasiękowe. Lekarz wkłuwa igłę dość płytko w okolicę zęba i stamtąd znieczulenie przedostaje się do znieczulanych tkanek. Kolejny rodzaj to znieczulenie przewodowe. Polega ono na podaniu znieczulenia w okolicę większego nerwu znieczulającego kilka struktur.