Piaskowanie i skaling to zabiegi stomatologiczne, których zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest natomiast uzupełnieniem skalingu. Nawet przy częstym szczotkowaniu zębów i szczególnej dbałości o ich higienę, zabiegi stomatologiczne są niezbędne. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.
Skaling
Skaling to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. W wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Dlatego pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie płytka nazębna utwardza się i z niej powstaje tzw. kamień nazębny. Obecność kamienia nazębnego wywołuje stany zapalne oraz krwawienie dziąseł. Może też prowadzić do obniżenia się i odsłaniania szyjek zębowych, co przyczynia się do procesu zaniku kości wokół zębów. Zatem objawy tego typu mogą skutkować rozwinięciem się paradontozy.
Przeciwwskazania do wykonania skalingu
- osoby mające rozrusznik serca,
- posiadacze mocno rozwiniętej osteoporozy,
- występowanie głębokich kieszonek dziąsłowych.
Piaskowanie
Piaskowanie to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu wszelkich osadów oraz przebarwień, a także płytki nazębnej za pomocą piaskarki. Dzięki temu jest skutecznym zabiegiem uzupełniającym skaling. Kamień nazębny występuje w postaci ciemnego zabarwienia powstałego wskutek zwapniałej powłoki płytki nazębnej. Dlatego też składa się z bakterii oraz węglowodanów będących głównym powodem pojawiania się chorób dziąseł czy próchnicy. Kamień nazębny osadza się w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach oraz w obrębie szyjek zębowych.
Wskazania
Piaskowanie zalecane jest:
- palaczom,
- osobom noszącym aparaty ortodontyczne,
- osobom pijącym dużo kawy i herbaty,
- pacjentom mającym stłoczone zęby.
Przeciwwskazania do wykonania piaskowania
- alergie na składniki stosowane w trakcie zabiegu,
- ciąża,
- silny ból i rany,
- owrzodzenia śluzówki,
- stan zapalny jamy ustnej i dziąseł,
- zaburzenia czynności płuc, serca lub wątroby.
Zalecenia po zastosowaniu zabiegów skalingu i piaskowania
Po skalingu odczuwalna jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów, która może zostać zlikwidowana przez wykonanie lakierowania. Zaleca się, aby osoba poddawana zabiegowi przez 3 godziny powstrzymać się od picia herbaty, kawy i wina, a także palenia papierosów. W tym czasie może wrócić do codziennych czynności. Zaraz po skalingu i piaskowaniu pacjent powinien zwracać większą uwagę na dokładną higienę jamy ustnej.