Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to specjalizacja stomatologiczna, która została wyodrębniona z powodu odmienności budowy zębów u całego układu stomatologicznego w okresie rozwojowym. Dodatkowo, najmłodsi pacjenci wymagają innego podejścia psychologicznego w gabinecie dentystycznym. Głównymi zagadnieniami, jakimi zajmuje się stomatologia dziecięca, są między innymi: ząbkowanie i jego zaburzenia, leczenie pierwszych zębów (zębów mlecznych), leczenie stałych zębów niedojrzałych oraz profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej.

Czym zajmuje się pedodoncja?

Stomatologia dziecięca to dziedzina, w której główny nacisk powinien być położony na profilaktykę, zapobieganie problemom mogącym wystąpić w dziecięcej jamie ustnej. Dotyczy to zwłaszcza zapobieganiu próchnicy, ale nie tylko. Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej to:

  • bezpłatny przegląd uzębienia, instruktaż higieny jamy ustnej,
  • lakowanie bruzd,
  • lakierowanie / fluoryzacja zębów,
  • kolorowe wypełnienie zęba mlecznego,
  • wypełnienie zęba mlecznego i stałego,
  • komputerowe znieczulenie metodą The Wand,
  • opatrunek leczniczy w zębie mlecznym,
  • usunięcie zęba mlecznego.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna w stomatologii dziecięcej jest bardzo ważnym elementem rzutującym się na przyszłość małych pacjentów. Polega na zapoznaniu się dziecka z lekarzem dentystą oraz z jego otoczeniem. Podczas wizyty lekarz w formie zabawy opowiada o urządzeniach i ich przeznaczeniu, a w poczekalni na dzieci czeka kącik zabaw, zachęcający do czytania oraz korzystania z rozmaitych zabawek. Pierwsza wizyta adaptacyjna powinna odbyć się w wieku 2-3 lat, a wizyty kontrolne średnio co pół roku. Dzieci po wcześniejszych nieprzyjemnych doświadczeniach czasami wymagają kilku wizyt adaptacyjnych.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów u dzieci polega na wypełnieniu bruzd znajdujących się na powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym lakiem szczelinowym. Jest to zabieg przeprowadzany w celach profilaktycznych, gdyż bruzdy w zębach są idealnym miejscem do rozmnażania się płytki bakteryjnej, prowadzącej do próchnicy.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów w stomatologii dziecięcej polega na pokryciu zębów mlecznych i stałych specjalnym preparatem zawierającym duże stężenie fluoru. Za pomocą pędzelka stomatolog pokrywa zęby cienką warstwą lakieru, która zasycha i pozostaje przez pewien czas na zębach. Lakierowanie ma na celu wzmocnienie zębów i zwiększenie odporności na próchnicę.

Usuwanie i wypełnienie zębów mlecznych

Usuwanie zębów mlecznych u dzieci odbywa się za pomocą bezbolesnego znieczulenia. Zabieg wypełnienia dodatkowo korzysta z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów przeznaczonych do zębów mlecznych. Ich zaletą jest nie tylko atrakcyjny dla dziecka wygląd, ale również właściwości uwalniające fluor.

Fluoryzacja zębów

W pedodoncji korzysta się z zabiegu fluoryzacji kontaktowej, która polega na bezpośrednim pokryciu zębów preparatem uwalniającym fluor w postaci pianki nakładanej na jednorazowe łyżki. Jest to kolejna metoda profilaktyki mająca na celu wzmocnienie szkliwa zębów zalecana dla starszych dzieci.

Leczenie kanałowe u dzieci

Leczenie kanałowe przeprowadza się jako skuteczną metodę leczenia zapaleń miazgi u dzieci. Ząb tak pozostawiony jest w ciągłym przewlekłym stanie zapalnym, okresowo zaostrzającym się. Dlatego też, nawet w przypadku zębów mlecznych, stomatologia dziecięca zaleca przeprowadzenie leczenia kanałowego.