Rozstępy to problem blisko 70% kobiet i 40% mężczyzn. Najczęściej szpecą brzuch, biust, uda, pośladki i ramiona. Im więcej czasu mija od ich powstania, tym trudniej się ich pozbyć. Usuwanie rozstępów każdorazowo wymaga czasu i wykonywania zabiegów w serii. W szczególności, jeżeli do zabiegów wykorzystamy najnowocześniejsze rozwiązania laserowe.
Wskazania
- likwidacja rozstępów,
- regeneracja powierzchni skóry,
- zmniejszenie rozszerzonych porów,
- usunięcie różnego rodzaju przebarwień.
Przeciwwskazania
- uczulenie na światło,
- stosowanie leków powodujących reakcje fotouczulające,
- ciąża,
- opryszczka,
- rozrusznik serca,
- blizny przerostowe i koloidowe w wywiadzie,
- głębokie złuszczanie wykonane w ciągu 2 tyg. przed zabiegiem,
- zastosowanie innego lasera w ciągu 4 tyg. przed zabiegiem,
- opalona skóra (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy),
- stosowanie preparatów z izotretynoiną w ciągu 6 miesięcy przed zabiegiem.
Istnieje kilka różnych metod usuwania rozstępów. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne. Decyzja o użyciu konkretnej metody zapada podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.
Laserowe usuwanie rozstępów
Laserowe usuwanie rozstępów stanowi jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym najbezpieczniejszych metod likwidacji nieestetycznych zmian, także w fazie zanikowej. Laser frakcyjny stosuje się na skórę wybiórczo – w miejscach dotkniętych zmianami, dzięki czemu pozostałe obszary skóry nie są narażone na uszkodzenia. Działanie lasera opiera się na pobudzeniu skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny oraz złuszczaniu naskórka (ablacji), co hamuje powstawanie rozstępów w przyszłości Po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja aż do wygojenia się miejsc, w których doszło do złuszczania naskórka.
Usuwanie rozstępów z użyciem osocza bogatopłytkowego
Zabieg usuwania rozstępów osoczem bogatopłytkowym przebiega w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi pobiera się ok 20-25 ml krwi, którą poddaje się odwirowaniu w celu uzyskania osocza o wysokiej koncentrację płytek krwi. Tak uzyskane osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane w miejsca poddawane terapii. Metoda stosowana jest głównie w leczeniu rozstępów w fazie zapalnej, a także hamuje powstawanie nowych niedoskonałości.
Mezoterapia kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy zwiesza sprężystość i nawilżenie skóry. Zastrzyki wykonuje się cienką igłą, a po zabiegu przeprowadzany jest masaż umożliwiający równomierne rozprowadzenie preparatu. Efekty mezoterapii są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale dla uzyskania w pełni satysfakcjonujących rezultatów zabieg powtarza się co 14 dni przez 2 miesiące.
Usuwanie rozstępów z użyciem Nici PDO
Metoda nici PDO polega na umieszczeniu w głębokich warstwach skóry wchłanianych nici powodujących napięcie skóry, dzięki czemu następuje stopniowe usuwanie rozstępów. Efekt zabiegu wynika z właściwości stymulujących substancji odpowiedzialnej za pobudzanie do tworzenia się kolagenu i regenerowania tkanki. Najlepsze wyniki osiąga się w I fazie powstawania rozstępów, w szczególności u osób młodych.